Nowy numer 32/2022 Archiwum

Nauczyć się języka aniołów

– Pomyślałem, że trzeba coś robić, by więcej osób nas odwiedzało – mówi br. Andrzej Tomkiel OFM Cap.

Kilka miesięcy temu przybył do Olsztyna. – Nigdy wcześniej tu nie byłem. Wszystko było nowe, wszystko do odkrycia, mogłem przyjrzeć się z pewnej perspektywy wspólnocie, klasztorowi i parafii – wspomina.

– Co mnie od początku zastanawiało, to fakt, że w porównaniu z klasztorami za granicą, gdzie przebywałem większość życia, nie ma tu zbyt wielu odwiedzających. Rola klasztoru, zwłaszcza franciszkańskiego, polega na tym, żeby promieniować duchowo na otaczającą go rzeczywistość. Z doświadczenia wiem, że ludzie chętnie odwiedzają te miejsca – mówi kapucyn i dodaje z uśmiechem: – Myślę sobie: to przecież nie klasztor kontemplacyjny... Bardzo mało dzwonków słyszałem. Pomyślałem, że coś trzeba robić, żeby więcej osób nas odwiedzało.

Jak czerpać wodę?

Kiedy brat Andrzej studiował w Rzymie, miał do czynienia z o. Innocenzo Gargano OSB Cam.

– To jeden z ważniejszych kapłanów, którzy zajęli się lectio divina. I chociaż nasze spotkania dotyczyły innej materii, bo studiowałem patrologię, zachęciły mnie one do lectio divina. Chodzi o czytanie Pisma Świętego, które prowadzi nas do modlitwy. Myślę, że wiele dróg może nas do niej doprowadzić, ale ta ukazuje nam inspiracje samego Boga. Później ważna jest rola Ducha Świętego w czytaniu słowa Bożego, w medytowaniu, w modlitwie, co prowadzi nas do kontemplacji. Myślałem, że wrażliwość na słowo Boże jest czymś nadzwyczajnym, ale okazuje się, że tak nie jest. Kiedy zaprosiłem wiernych w parafii na pierwsze spotkanie lectio divina, klasztorna sala była wypełniona ludźmi. To upewniło mnie w tym pomyśle, bo przecież pewne wątpliwości we mnie się wzbudziły, że może to będzie zbyt skomplikowane, nie dotrę do ludzi z wieścią, że pragnienie słowa Bożego uzdalnia, otwiera na łaskę Bożą, prowadzi do źródeł – mówi br. Andrzej. Porównuje tę sytuację do różnych możliwości czerpania wody. Są różne sposoby, różne naczynia, w których można ją trzymać.

– Ale później człowiek dochodzi do odkrycia, że jest źródło, rzeczywistość o wiele obfitsza niż studnie czy krany. Monastyczna metoda lectio divina jest sięganiem do źródła Pisma Świętego – wyjaśnia. W piątki o godz. 19 w klasztorze odbywają się spotkania, podczas których uczestnicy mogą zaczerpnąć ze źródła, wczytać się w słowo Boże. – Zacząłem słyszeć, jak ludzie obwiniają się, że nie czytają Pisma Świętego. I pomyślałem: te spotkania to jest to – dodaje.

Wielki entuzjazm

Brat Andrzej jednak nie poprzestał na tym. – Języki są dodatkiem w moim życiu, ale dodatkiem bardzo ważnym. Prawie wszystkie wakacje poświęciłem na ich studiowanie. Doświadczyłem, że ich znajomość pozwala lepiej poznać ludzi innych kultur. Język wyraża pewną rzeczywistość narodu, jest czymś wyjątkowym. Wspaniale to rozumiał Jan Paweł II. Wielokrotnie widziałem na pl. św. Piotra, jak ludzie byli szczęśliwi, kiedy pozdrawiał ich w ich rodzimym języku. Kilka słów, czasem zdań, a budziły one wielki entuzjazm – wspomina kapucyn.

– I pomyślałem, że będąc już na emeryturze, powinienem tym, co otrzymałem od Boga, podzielić się z innymi – dodaje. Tak w klasztorze ruszyły kursy językowe. We wtorki chętni bezpłatnie mogą uczyć się języka niemieckiego, a w środy – włoskiego. – Rozpocząłem od włoskiego, mówiąc, że to jest język aniołów. Tak mi się kojarzy. Ludzie mają łatwość uczenia się go. Włoski to również język artystów – uważa. Prowadzenie kursów jest okazją do ewangelizacji.

– Moim pragnieniem jest, by były one również okazją do spotkania się z kapłanem, z tradycją włoską. Mówię o kuchni włoskiej, o stylu włoskim, o sprawach, które kojarzą się z Rzymem, z Ojcem Świętym – podkreśla. – Pragnę, żeby Kościół otwierał się, widząc w perspektywie czasowej dotarcie do człowieka. Po skończonej lekcji mam następną lekcję, której nie nazywam katechezą. Każdy ma prawo zadać pytanie, podzielić się spostrzeżeniami – dodaje.


Warto przyjść

Wtorek o 19.00 – język niemiecki

Środa o 19.00 – język włoski

Piątki o 19.00 – spotkania lectio divina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama