Ruszył projekt utworzenia Archiwum Pandemii realizowany przez Archiwum Państwowe w Olsztynie.
Rok 2020 z pewnością zapamięta każdy z nas. Zapewne nasze dzieci i wnuki kiedyś będą chciały dowiedzieć się, jak wyglądała codzienna rzeczywistość w czasie pandemii koronawirusa, stąd projekt utworzenia Archiwum Pandemii realizowany przez Archiwum Państwowe w Olsztynie. Dla nas to okazja, aby pozostawić swój ślad w historii, która zostanie przekazana przyszłym pokoleniom.
- Ten projekt to społeczna akcja, która ma na celu zebranie jak największej liczby dokumentacji dotyczącej tego specyficznego czasu, w którym teraz żyjemy - wyjaśnia Katarzyna Włodarczyk z Archiwum Państwowego w Olsztynie. Akcja skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i stowarzyszeń, fundacji, czy przedsiębiorców. Mieszkańcy Warmii i Mazur proszeni są o dostarczanie materiałów do oddziału w Olsztynie. - Dokumentacja papierowa, czyli zapiski, notatki i pamiętniki. Super źródłem będzie również dokumentacja elektroniczna, czyli blogi, fotografie, nagrania wideo - wymienia K. Włodarczyk.
W olsztyńskim archiwum przy ul. Partyzantów 18 została umieszczona specjalna skrzynka, do której można wrzucać zebraną dokumentację. Materiały można przesyłać również na adres: archiwumpandemii@olsztyn.ap.gov.pl. Wcześniej trzeba je odpowiednio opisać.
- Musimy wiedzieć, kto nam materiały przekazuje. W przypadku choćby zdjęć ważne jest, w jakich okolicznościach zostały one wykonane, w jakim miejscu. Informacje mają w przyszłości ułatwić nam identyfikację miejsca - wyjaśnia K. Włodarczyk.
Dokumentacja zebrana przez lokalne oddziały Archiwów Państwowych docelowo ma być umieszczona na portalu Szukaj w Archiwach. To oznacza, że będzie mógł ją obejrzeć każdy z nas, a w przyszłości także kolejne pokolenia.