Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ona przypomina nam wolę Bożą

– Jest obecna na każdym etapie dzieła zbawienia i życia Kościoła – mówił abp Józef Górzyński.

Gietrzwałd to miejsce wyjątkowe nie tylko na Warmii, ale w całej Polsce – właśnie tutaj Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom: Justynie Szafrańskiej i Basi Samulowskiej, a objawienia te – jako jedyne w naszym kraju – zostały przez Kościół potwierdzone jako autentyczne.

Maryja objawiła się po raz pierwszy 27 czerwca 1877 roku. W rocznicę tego wydarzenia w sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości, których centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego.

– Podczas Apelu Jasnogórskiego śpiewamy: „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. My dziś, będąc w Gietrzwałdzie, chcemy powiedzieć, że jesteśmy tymi, którzy pamiętają o tym, co tu się wydarzyło, i przychodzą do Matki Bożej z wdzięcznymi sercami, aby okazać Jej swoje dziecięce poddanie i dziękować Jej za łaskę objawień – mówił na początku Eucharystii ks. Marcin Chodorowski CRL. W homilii abp Józef Górzyński podkreślił, że każde objawienie to przypomnienie woli Bożej. – Matka Boża przypomina nam o tym, czego nauczał Zbawiciel. Przypomniała prawa Boże, które trzeba zachowywać, bo w innym wypadku człowiek utrwala swoją niedolę. Chrystus ofiarowuje nam nie tylko swoją naukę, ale też moc i łaskę, która dawana jest każdemu, kto otwiera się na dary nieba i jest gotów podjąć tę drogę – ku zachowaniu Bożych przykazań – z Bogiem – mówił metropolita.

– W tym roku Kościół rozważa tajemnicę Eucharystii. Właśnie tutaj podczas objawień Maryja wzywała do odmawiania Różańca, ale przypomniała, że najważniejsza jest Msza św. My jesteśmy wezwani, by zgłębiać tę tajemnicę. Nie możemy zatrzymać się tylko na wiedzy, że jest to coś niezwykłego, ale musimy wejść w tę tajemnicę, doświadczyć jej – mówił metropolita. Przypomniał, że zanim Maryja poczęła i porodziła Chrystusa, najpierw przyjęła Go wiarą. – Patrząc na Maryję, patrzmy nie tylko z nadzieją, że będzie za nami orędować, ale patrzmy jak na wzór, byśmy potrafili otworzyć się na Bożą wolę tak jak Ona. Prośmy Matkę Najświętszą, by była naszą orędowniczką i wzorem otwierania się na dary nieba – mówił abp Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama