- Koncerty będą oddechem kulturalnym dla wielu z nas po czasie kwarantanny - mówi ks. prał. Andrzej Lesiński.
Wakacyjne wieczory na olsztyńskiej starówce od 42 lat związane są z konkatedrą św. Jakuba. O godz. 20 melomani mogą wysłuchać koncertu organowego, który na stałe wpisał się w pejzaż Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Pomysłodawcą i twórcą Olsztyńskich Koncertów Organowych był śp. ks. inf. Tadeusz Borkowski.
- Pandemia istotnie utrudniła nieco planowanie artystycznego kalendarza koncertów. Wiele festiwali organowych w Polsce ucierpiało wskutek tej sytuacji - część z nich została odwołana, inne przeniosły się do internetu - mówi Jarosław Tarnawski, dyrektor OKO, który podkreśla wartość osobistej obecności na koncercie.
- Stąd też wdrażane na niektórych festiwalach pomysły organizowania koncertów w pustym kościele i transmitowania ich do sieci były dla mnie absolutnie nie do pomyślenia. Całe szczęście, sytuacja w kraju zdążyła się nieco ustabilizować i festiwal będzie mógł się odbyć w formie tradycyjnej, według pierwotnie zaplanowanego kalendarza, choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że nie będzie to możliwe - tłumaczy.
Czas pandemii zwiększył tęsknotę za szeroko rozumianą kulturą. - Ludzie przez izolację w domach doświadczają trudności psychicznych i napięcia. Mam nadzieję, że te koncerty przyczynią się do rozładowania stresów związanych z pandemią, bo przecież muzyka łagodzi obyczaje - mówi ks. prał. Andrzej Lesiński, proboszcz parafii św. Jakuba. - Będą oddechem kulturalnym dla wielu z nas i z radością przyjąłem informację, że nie poddajemy się z ich organizowaniem. Oczywiście koncerty będą odbywały się w warunkach bezpieczeństwa sanitarnego, o czym będziemy przypominać - dodaje.
- Na każdym z koncertów usłyszymy organy w innej roli: instrumentu solowego w repertuarze barokowym i XX-wiecznym, instrumentu, na którym wykonywać można repertuar skomponowany pierwotnie na inne składy, instrumentu sprawdzającego się w kameralistyce - z trąbką, saksofonem, altówką, śpiewem. Wreszcie instrumentu, na którym można wykonywać muzykę do filmu - wylicza Jarosław Tarnawski.
Program koncertów w olsztyńskiej katedrze o godz. 20 (wstęp wolny):
Program 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2020 (o godz. 15.00):
(Bilety na te koncerty w cenie 15 zł normalny i 10 zł ulgowy można nabyć w kasie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku).
Więcej o Olsztyńskich Koncertach Organowych w Posłańcu Warmińskim nr 27/2020.