Nowy numer 3/2021 Archiwum

W Olsztynie i Fromborku ruszają koncerty organowe

- Koncerty będą oddechem kulturalnym dla wielu z nas po czasie kwarantanny - mówi ks. prał. Andrzej Lesiński.

Wakacyjne wieczory na olsztyńskiej starówce od 42 lat związane są z konkatedrą św. Jakuba. O godz. 20 melomani mogą wysłuchać koncertu organowego, który na stałe wpisał się w pejzaż Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Pomysłodawcą i twórcą Olsztyńskich Koncertów Organowych był śp. ks. inf. Tadeusz Borkowski.

- Pandemia istotnie utrudniła nieco planowanie artystycznego kalendarza koncertów. Wiele festiwali organowych w Polsce ucierpiało wskutek tej sytuacji - część z nich została odwołana, inne przeniosły się do internetu - mówi Jarosław Tarnawski, dyrektor OKO, który podkreśla wartość osobistej obecności na koncercie.

- Stąd też wdrażane na niektórych festiwalach pomysły organizowania koncertów w pustym kościele i transmitowania ich do sieci były dla mnie absolutnie nie do pomyślenia. Całe szczęście, sytuacja w kraju zdążyła się nieco ustabilizować i festiwal będzie mógł się odbyć w formie tradycyjnej, według pierwotnie zaplanowanego kalendarza, choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że nie będzie to możliwe - tłumaczy.

Czas pandemii zwiększył tęsknotę za szeroko rozumianą kulturą. - Ludzie przez izolację w domach doświadczają trudności psychicznych i napięcia. Mam nadzieję, że te koncerty przyczynią się do rozładowania stresów związanych z pandemią, bo przecież muzyka łagodzi obyczaje - mówi ks. prał. Andrzej Lesiński, proboszcz parafii św. Jakuba. - Będą oddechem kulturalnym dla wielu z nas i z radością przyjąłem informację, że nie poddajemy się z ich organizowaniem. Oczywiście koncerty będą odbywały się w warunkach bezpieczeństwa sanitarnego, o czym będziemy przypominać - dodaje.

- Na każdym z koncertów usłyszymy organy w innej roli: instrumentu solowego w repertuarze barokowym i XX-wiecznym, instrumentu, na którym wykonywać można repertuar skomponowany pierwotnie na inne składy, instrumentu sprawdzającego się w kameralistyce - z trąbką, saksofonem, altówką, śpiewem. Wreszcie instrumentu, na którym można wykonywać muzykę do filmu - wylicza Jarosław Tarnawski.

Program koncertów w olsztyńskiej katedrze o godz. 20 (wstęp wolny):

 • 5 lipca Koncert Inauguracyjny Pamięci patrona Festiwalu - Feliksa Nowowiejskiego: Magdalena Tokajuk - sopran, Agnieszka Tarnawska - organy
 • 12 lipca Paweł Hulisz - trąbka, Andrzej Szadejko - organy
 • 19 lipca Paulina Kocot, Michał Kocot - organy
 • 26 lipca Marta Jezierska - altówka, Adam Sadowski - organy
 • 2 sierpnia Arkadiusz Bialic - organy
 • 9 sierpnia Aleksandra Mańkowska - saksofon, Łukasz Mosur - organy 
 • 15 sierpnia Koncert debiutów: Marcin Kucharczyk - organy 
 • 16 sierpnia Jan Mroczek - organy
 • 23 sierpnia Koncert improwizacji filmowej: Filip Presseisen - organy
 • 30 sierpnia Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego PARTES, Jarosław Tarnawski - organy

Program 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2020  (o godz. 15.00):

 • 5 lipca Paweł Kuchnicki - organy (wstęp wolny)
 • 19 lipca Michał Botor - organy
 • 2 sierpnia - Josef Kratochvil (Czechy)- organy
 • 16 sierpnia Daniel Strządał - organy

(Bilety na te koncerty w cenie 15 zł normalny i 10 zł ulgowy można nabyć w kasie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku).


Więcej o Olsztyńskich Koncertach Organowych w Posłańcu Warmińskim nr 27/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama