Nowy numer 43/2020 Archiwum

Olsztyńskie Koncerty Organowe

Koncert Joanny Tarnawskiej (organy) oraz Magdaleny Tokajuk (sopran) zainaugurował wakacyjne koncerty w konkatedrze św. Jakuba.

Od 42 lat w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie organizowane są koncerty organowe. W każdą niedzielę lipca oraz sierpnia w murach bazyliki rozbrzmiewa wspaniała muzyka.

- Rok temu spotykaliśmy się w Miejskim Ośrodku Kultury, by ustalić harmonogram koncertów, a nie tak dawno spotykaliśmy się, by rozmawiać o tym, czy uda się te koncerty zorganizować. Myślę, że jest się z czego cieszyć, ponieważ mimo wielu trudności możemy tutaj być, słuchać muzyki na żywo, nagradzać artystów oklaskami. Nie wszędzie się to udało - niektóre festiwale zostały odwołane, inne przeniosły się do internetu. Myślę, że kultura jest jedną z przestrzeni, które najbardziej ucierpiały w zetknięciu z pandemiczną rzeczywistością - mówił podczas inaugurującego koncertu Jarosław Tarnawski, dyrektor artystyczny Olsztyńskich Koncertów Organowych.

Podziękował za współpracę Mariuszowi Sieniwiczowi, dyrektorowi MOK, oraz ks. prał. Andrzejowi Lesińskiemu, proboszczowi parafii katedralnej. - Dziękuję za determinację księdza proboszcza, który w ogóle nie dopuścił do siebie myśli, by po ponad 40 latach nieustannej obecności w olsztyńskiej konkatedrze te koncerty mogły się nie odbyć - podkreślił J. Tarnawski.

Pierwszy koncert w wykonaniu Joanny Tarnawskiej (organy) oraz Magdaleny Tokajuk (sopran) poświęcony był twórczości Feliksa Nowowiejskiego, który patronuje koncertom. Kolejny w niedzielę 12 lipca o godz. 20, a wystąpią Paweł Hulisz (trąbka) oraz Andrzej Szadejko (organy).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama