Posłaniec Warmiński

Pod płaszczem Królowej Karmelu

W tym tygodniu przypadają uroczystości w sanktuarium MB Szkaplerznej we Lwowcu i klasztorze w Spręcowie.

W diecezji mamy dwa szczególne miejsca kultu Matki Bożej Szkaplerznej. Pierwsze to Karmel w Spręcowie, a drugie to sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej we Lwowcu.

Od 1974 r. świątynią we Lwowcu opiekują się salezjanie. Lwowiec został ustanowiony sanktuarium maryjnym 6 lipca 1989 r. przez abp Edmunda Piszcza. - Ludzie mają potrzebę kultu i przylgnięcia do Maryi. Przed odpustem widać to szczególnie. Ludzie z okolic przyjeżdżają w te dni szukać u Maryi wsparcia - mówi ks. Andrzej Makarewicz SDB, proboszcz.

Szczególnym wydarzeniem w ciągu roku jest odpust parafialny. - Nasz odpust słynny jest na całą okolicę i wiele osób wraca do nas tego dnia, nawet ci, którzy wiele lat temu stąd wyjechali - mówi Karolina Sikora, parafianka.

Szczególnym miejscem, gdzie Maryja jest czczona jako Królowa Szkaplerza, jest klasztor sióstr karmelitanek w Spręcowie. Odpust ku Jej czci obchodzony jest tam 16 lipca. - Szkaplerz jest dla mnie przede wszystkim znakiem bliskości Maryi i znakiem wyboru. Tak, czuję się przez Maryję wybrana i kochana już od dnia moich narodzin w Jej święto, Matki Miłosierdzia - mówi s. Maria od Chrystusa Oblubieńca Kościoła OCD.

Szkaplerz związany jest z historią zakonu karmelitańskiego. Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stock i zapewniła go o swojej szczególnej pomocy. Jako zewnętrzny znak Jej opieki wskazała na szkaplerz zakonnika, który był jego wierzchnią szatą. Maryja wypowiedziała następujące słowa: „Oto przywilej, który daję tobie i wszystkim dzieciom Karmelu. Ktokolwiek umrze przyobleczony w ten habit, będzie zbawiony”.

Z biegiem lat nabożeństwo szkaplerzne rozpowszechniło się na cały Kościół. Zasadniczym elementem tego kultu jest naśladowanie cnót Maryi i przyjęcie szkaplerza karmelitańskiego. Kto przyjmuje szkaplerz, ten przyjmuje duchowo Maryję jako swoją Matkę i niejako chroni się pod płaszczem Jej macierzyńskiej opieki.

- Każde dziecko po narodzinach polecałem Maryi. Szczególnie Jasia, który urodził się ciężko chory. Parę minut po jego przyjściu na świat musiałem go ochrzcić. Oddałem go w ręce Maryi, te chrzciny odbyły się pod Jej płaszczem - mówi Karol Szenfeld.


Uroczystości odpustowe we Lwowcu

19 lipca: o godz. 12

Uroczystości Królowej Szkaplerza Świętego w Spręcowie

15 lipca: 17.00 – Msza św.

16 lipca: 9.00 – Msza św.; 16.00 – nieszpory; 17.00 – główna Msza św. odpustowa


Więcej o szkaplerzu karmelitańskim w "Posłańcu Warmińskim" nr 28/2020. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..