Nowy numer 2/2021 Archiwum

Potrzebne świadectwo zdrowia

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie szczepienia należy wykonać, by omijały nas choroby zakaźne charakterystyczne dla poszczególnych regionów świata.

Mimo że w tym roku zalecany jest wypoczynek w Polsce, są osoby, które na wakacje wybierają egzotyczne kraje. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie szczepienia należy wykonać, by omijały nas choroby zakaźne charakterystyczne dla poszczególnych regionów świata. W tym celu warto odwiedzić Centrum Medycyny Podróży, które znajduje się przy Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

- Są kraje, gdzie jest obowiązek szczepienia na choroby tropikalne, w niektórych są one zalecane. Jesteśmy w stanie podróżnikom przedstawić zagrożenia istniejące na terenie kraju, do którego wyjeżdżają, pomóc w sporządzeniu apteczki wyjazdowej. Służymy pomocą, kiedy po powrocie mają jakieś objawy chorobowe - mówi Sławomir Ogórek, lekarz zajmujący się medycyną tropikalną.

Porady udzielane są zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Choroby, na które narażeni są turyści, możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią zakażenia pokarmowe. - Dur brzuszny, żółtaczka pokarmowa, cała grupa tzw. biegunek podróżnych łącznie z cholerą, która w wielu krajach na świecie występuje - wymienia doktor Ogórek. Drugą stanowią choroby groźne, jak żółta febra czy żółta gorączka, która występuje na ogromnych obszarach krajów tropikalnych.

- Niektóre szczepionki są jednorazowe. Wystarczy je wziąć na dwa-trzy tygodnie przed wyjazdem. Ale są choroby, które wymagają kilku szczepień. Tu zalecany okres wynosi dwa miesiące - wyjaśnia lekarz.

Wyraża nadzieję, że trwająca pandemia koronawirusa spowoduje, iż ludzie będą bardziej zainteresowani tematem zagrożeń zdrowotnych, jakie na danym terenie występują, i tym samym skorzystają ze szczepień. - Teraz, kiedy cały świat zobaczył, co to jest pandemiczna choroba wirusowa, świadomość szczepień na pewno wzrośnie i dużo większa liczba ludzi podejdzie poważnie do tej kwestii, przyjdzie po poradę, by się dowiedzieć, jakie zagrożenia na danym terenie występują i co można zrobić, by się zabezpieczyć. Już dziś część krajów wymaga, by osoby przyjeżdżające miały świadectwo, że nie są chore na COVID. W ramach naszych świadczeń takie zaświadczenie, po wykonaniu badań, można uzyskać. Kilka już wystawiliśmy - podkreśla S. Ogórek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama