Nowy numer 38/2023 Archiwum

Dziś przypada rocznica śmierci kard. Stanisława Hozjusza

Postulacja procesu beatyfikacyjnego przygotowała bloga, konta na Instagramie i Facebooku poświęcone warmińskiemu kardynałowi.

Kardynał Hozjusz jest pochowany jest w Rzymie, w bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. W diecezji wciąż odkrywamy bogactwo jego nauczania i oczekujemy na beatyfikację. - To wybitny mąż Kościoła polskiego renesansu, znany także poza granicami naszego kraju. Ceniony przez wielu sobie współczesnych jako mądry pasterz i teolog, nieustępliwy obrońca wiary, mecenas nauki, wrażliwy dobroczyńca - mówi ks. dr Paweł Romański, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Aby przybliżyć postać kard. Hozjusza, postulacja postanowiła rozpropagować informację o nim i o jego dziele. Wybrano tym razem środki społecznego przekazu. Od maja 2019 r. można obserwować sługę Bożego na Instagramie (kardynal_hozjusz), a od listopada poznawać go na blogu (www.kardynalhozjusz.com), gdzie znajdziemy o nim najwięcej informacji. Również można obserwować działania postulacji na Facebooku (kardynalhozjusz).

- Poprzez słowo, fotografię, wpisy blogowe i krótkie cytaty możemy małymi krokami odkrywać życie, duchowość i nauczanie sługi Bożego, poznawać miejsca z nim związane czy zastanowić się nad słowem Bożym. Mamy nadzieję, że dzięki tej formie postać sługi Bożego stanie się dla wielu z nas bliższa, a jego przesłanie zainspiruje nas do większej przyjaźni z Bogiem - mówi ks. Paweł.

W 2009 r. rzymska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przyjęła całą dokumentację w sprawie heroiczności cnót sługi Bożego kard. Hozjusza, przygotowaną przez archidiecezję warmińską. Obecnie trwa przygotowanie "Pozycji o życiu, famie świętości i heroiczności cnót sługi Bożego".

- Zachęcamy do dalszego poznawania i promowania kard. Hozjusza, a szczególnie do wytrwałej modlitwy o beatyfikację sługi Bożego oraz o łaskę cudu i inne łaski za jego wstawiennictwem.


Więcej o kard. Stanisławie Hozjuszu w "Posłańcu Warmińskim" nr 31/2020 na 2 sierpnia.

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego Stanisława Hozjusza

Wszechmogący Boże, Ty z niepojętą dobrocią
czuwasz nad swoim umiłowanym Kościołem.
Szczególnie w trudnym dla nas czasie
wzmacniasz naszą wiarę, nadzieję i miłość,
dając Kościołowi dobrych pasterzy.

Dziękuję Ci za sługę Bożego kard. Stanisława Hozjusza,
który pozostawił nam godny naśladowania
wzór wiary i służby ojczyźnie oraz Kościołowi.

Za jego wstawiennictwem proszę Cię, miłosierny Boże,
ucz mnie rozmawiać argumentami, które niosą dobro
i udziel mi potrzebnych łask...,
o które pokornie Ciebie proszę.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast