GN 39/2020 Archiwum

Program "Caritas Laudato Si'"

W najbliższa niedzielę odbędzie się "event ekologiczny" na olsztyńskiej plaży miejskiej.

Podstawowym założeniem ogólnopolskiego projektu „Caritas Laudato Si'” jest troska o ekologię integralną. Zmierza ona do zmiany postaw i nawyków mających na celu szacunek wobec każdego stworzenia.

– Nauczanie papieża o ekologii wpisuje się w zainteresowania młodych ludzi – mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas.

– Pokazujemy całościowy rozwój człowieka, a nie jego fragmenty. Troska o drugiego to nie troska o jego „dzisiaj”, ale też o jego „jutro”. Bóg jako Stworzyciel daje świat w darze, który mamy szanować i dzielić się nim z innymi. Nie dzielić się przez rujnowanie, ale przez odkrywanie jego piękna zgodnie z zamysłem Stwórcy – tłumaczy.

Program realizują także szkolne koła Caritas, które mogły pozyskać pieniądze na przygotowany przez siebie projekt.

– W naszej diecezji wygrały cztery projekty. Trzy są realizowane w Olsztynie, a czwarty – w Nidzicy – mówi Krystyna Kucewicz, koordynator szkolnych projektów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Nidzicy przygotowali ogród ziołowy. Zebrane z niego zioła będą przeznaczone na woreczki zapachowe i bukiety. Liceum Ogólnokształcące nr 11 w Olsztynie przygotowuje „event ekologiczny” na olsztyńskiej plaży miejskiej. – Będzie można uczestniczyć w warsztatach malowania toreb ekologicznych, pokażemy, jak wykorzystać zbędne w domu przedmioty, a na koniec zbudujemy „wspólny dom”, czyli wielki karmik dla ptaków – wymienia pani Krystyna.

Jedno z działań w ramach projektu poświęcone jest wodzie i trosce o nią pod tytułem: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść w górę, pod prąd”. W ramach tej akcji rozprowadzono po diecezji beczki na deszczówkę o pojemności 265 litrów. – Oprócz tego czeka nas również spływ Łyną, podczas którego odbędzie się specjalistyczne szkolenie. Każdy z uczestników dostanie także butelkę w filtrem na wodę. Nie zabraknie też form aktywizujących – wylicza Aleksandra Ptak-Obrębska.

12 września odbędą się również warsztaty w Centrum Świętego Jakuba w Olsztynie dla wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas.


Więcej o programie Caritas Laudato Si' w „Posłańcu Warmińskim” nr 34/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama