GN 39/2020 Archiwum

Święto Wojska Polskiego

W Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego.

Przed południem na placu Konsulatu Polskiego została odsłonięta pamiątkowa tablica z wizerunkiem orła z 1920 r. Tablica stanęła obok innych, prezentujących polskie godło na przestrzeni wieków.

W południe w bazylice katedralnej św. Jakuba rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników wojska. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński. W homilii przypomniał, że Chrystus przyszedł na świat przekonać ludzi o tym, jak bardzo Bóg umiłował świat, a Jego przesłanie "trwajcie w miłości mojej" jest niezwykle aktualne. - Jest to wspólny mianownik wszystkich prawd, postaw, nauk, jakie znajdujemy w Ewangelii. Nasi przodkowie kiedy podejmowali bój o dobro wspólne, kiedy stanowili prawo, tworzyli struktury państwa, bronili go, bazowali na tych samych wartościach, a ojczyznę zawsze traktowali jak matkę, bo szlachetniej się po prostu nie da. To jest klucz do opisu naszych dziejów - brak miłości do ojczyzny był przyczyną klęski w naszych dziejach. Jeśli zrezygnujemy z tego języka, z takiego pojmowania, to nigdy nie zrozumiemy co przeżywali ludzie przed 100 laty, dlaczego rozumieli miłość do ojczyzny tak jak uczył Chrystus - przez dawanie siebie, poświecenie i ofiarę. Pokolenie, które w 1920 r. dało przykład miłości ojczyzny, pozostaje dla nas punktem odniesienie - mówił metropolita.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac Solidarności, gdzie przedstawiciele władz oraz służb złożyli kwiaty po Pomnikiem Wolności Ojczyzny, a także pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama