Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poświęcenie kaplicy św. Rocha w Olsztynie

Przy kościele św. Józefa wybudowano kaplicę związaną z pandemią koronawirusa.

Inicjatorką powstania tej budowli sakralnej jest Alicja Starkiewicz.
- Gdy obserwowałam sytuację w Polsce i na świecie związaną z koronawirusem, który z dnia na dzień dziesiątkuje ofiary, pomyślałam, że takie miejsce modlitwy w tym czasie powinno się pojawić - mówi pani Alicja.

- Tym bardziej, że w Olsztynie są już kaplice przypominające o takich momentach. Nie brakuje ofiar tej epidemii wśród starszych, jak i młodych. Przecież wiara czyni cuda. Dlatego niech nie braknie naszych zewnętrznych dowodów na nią - tłumaczy.
- Mam nadzieję, że ta kaplica będzie dla nas wszystkich wyrazem naszej wiary i nadziei, której nie może nam brakować w trudnych sytuacjach - dodaje.

Pani Alicja z inicjatywą zgłosiła się do ks. kan. Tomasza Stempkowskiego.

- Zaakceptowałem ten pomysł z radością, gdyż inicjatywa od wiernych jest zawsze cenna i szlachetna - mówi ks. Stempkowski, proboszcz parafii św. Józefa w Olsztynie. - Mam nadzieję, że poświęcenie tej kaplicy będzie dla nas wydarzeniem odzwierciedlającym nasze zaufanie do Boga i wołanie o Jego pomoc w tym czasie - dodaje.

Patronem kaplicy będzie św. Roch.
- Ten święty jest wzorem nieustraszonej miłości w czasie zarazy. Opiekował się chorymi na dżumę, pomimo niebezpieczeństwa utraty życia - mówi ks. dr hab. Marek Jodkowski, diecezjalny dyrektor Wydziału Sztuki Kościelnej.

- Wybór patrona nowo wybudowanej kapliczki wpisuje się zatem w wielowiekową tradycję fundowania obiektów sakralnych, które są wyrazem wiary w orędownictwo świętych. Św. Roch będzie się za każdym z nas wstawiał, ponieważ mimo doświadczenia bolesnych skutków zarazy, jego miłość do drugiego człowieka pozostała nieustraszona - dodaje.

Zaznacza, że decyzja o budowie tej kapliczki wynika z wiary w Bożą Opatrzność.
- W czasie panującej epidemii zdajemy sobie sprawę, że pokój serca możemy znaleźć tylko w Bogu. On zaś przemawia do nas bardzo często przez drugiego człowieka. Przykład wiary naszych bliźnich pobudza nas do okazywania miłości.

Uroczyste poświęcenie kaplicy św. Rocha odbędzie się 16 sierpnia po Mszy św. o godz. 15.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama