Koncert "Musica Warmiensis"

W Dobrym Mieście odbył się koncert w wykonaniu Capella Warmiensis Restituta.

Projekt Musica Warmiensis to cykl koncertów w zabytkowych kościołach Warmii. - Wykonawcy odkrywają przed słuchaczami dawną tradycję muzyczną historycznej Warmii, ukazując utwory muzyki sakralnej z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Zapisy nutowe zostały odkryte w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie - mówił na początku koncertu ks. dr Tomasz Garwoliński, który odkrył nuty. 

Pierwsze koncerty w ramach Musica Warmiensis odbyły się w 2019 r. w bazylice kolegiackiej w Dobrym Mieście, bazylice konkatedralnej w Olsztynie i bazylice archikatedralnej we Fromborku. - Są to kościoły, przy których istniały kapele muzyczne. One od wieków były propagatorami kultury muzycznej na Warmii. Kapele kościelne były zespołami śpiewaków i muzyków, działającymi pod patronatem Kościoła i w jego służbie. Uświetniały uroczystości liturgiczne, ale też świeckie, związane z życiem miejscowej społeczności. Ślady działalności kapel muzycznych można spotkać we wszystkich miastach warmińskich, a także w niektórych wsiach - tłumaczył ks. Garwoliński.

W tym roku pierwszy koncert odbył się na dziedzińcu bazyliki kolegiackiej w Dobrym Mieście, a kolejny zaplanowany jest w archikatedrze we Fromborku (23 sierpnia, godz. 15).

Dla potrzeb koncertów został stworzony zespół wokalno-instrumentalny „Cappella Warmiensis Restituta”, w którego skład wchodzą muzycy grający na instrumentach historycznych i specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. Są to: Mikołaj Zgółka (skrzypce, koncertmistrz), Kamila Guz (skrzypce), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Krzysztof Sokołowski (kontrabas), Paweł Hulisz (trąbka), Filip Pysz (trąbka), Urszula Stawicka (pozytyw). Solistami są: Marzena Michałowska (sopran), Bartosz Rajpold (kontratenor), Łukasz Wilda (tenor), Maciej Straburzyński (bas).

W programie koncertów znalazły się następujące kompozycje:

  • Anonim - Offertorium III (XVIII wiek),
  • Anonim - Litania Lauretanae BVM (XVIII wiek),
  • Jan Křtitel Vaňhal (Johann Baptist Vanhal) - tercet Quis nos separabit (XVIII wiek),
  • P. Homann - Missa C-dur na chór i orkiestrę (non post 1773).
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..