Nowy numer 13/2024 Archiwum

Frombork. Copernicus's Open

21-23 sierpnia we Fromborku odbywać się będzie pierwsza edycja festiwalu nauki i sztuki Copernicus's Open. Wydarzenie składać się będzie z koncertów, wystaw, pokazów, spotkań i warsztatów.

Inspiracją dla organizatorów są wszechstronne zainteresowania Mikołaja Kopernika jako człowieka renesansu. Kanonik warmiński we Fromborku spędził większość swojego życia i tu prowadził badania naukowe. W zamierzeniu pomysłodawców Copernicus’s Open ma się stać wydarzeniem cyklicznym, które będzie się odbywać każdego roku.

Na początku festiwalu, w piątek (21 sierpnia) o godz. 12 otwarta zostanie wystawa w Wieży Radziejowskiego - "Il cuore di Tenebra" autorstwa dr. hab. Marka Szczęsnego, prof. UWM. Na dziedzińcu katedralnym artysta w obecności publiczności namaluje ostatnią pracę, która znajdzie się na wystawie.

Wieczorem w ogrodzie szpitala Świętego Ducha będzie można wysłuchać koncertu "Harfa na przestrzeni wieków". Carlos Roberto Pena Montoya zagra utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Alfreda Holy’ego, Félixa Godefroida, Claude’a Debussy’ego, Bernarda Andresa i Carlosa Salzedo.

W sobotę (22 sierpnia) odbędą się warsztaty typograficzne i otwarcie wystawy prac międzynarodowego projektu LemPress SOLARIS dedykowanych pamięci Stanisława Lema i jego twórczości (Wozownia Sztuk przy ul. Katedralnej 6). Te działania są efektem współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie i Pracownią druku FlyingFISH Leterpress z Bielska-Białej.

O godz. 15w bazylice archikatedralnej we Fromborku będzie można wysłuchać koncertu organowego "Obudzić Astronoma! Requiem dla Kopernika". Na fromborskich organach zagra dr Łukasz Mikołaj Mateja z Krakowa. W programie koncertu, oprócz fragmentów Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta w transkrypcji na organy, będzie można usłyszeć: II Sonatę c-moll Op. 65 nr 2 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, chorały: Komm, Gott, Schöpfer, Heiliger Geist, Nun komm, der Heiden Heiland, Wo soll ich fliehen hin Johanna Sebastiana Bacha, chorał Herzlich tut mich verlangen Op. 122 nr 10 Johannesa Brahmsa oraz Toccatę i Fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha.

Wieczorem, o godz. 20 spotkanie w Domu Kopernika "I Ty możesz zostać astronomem" poprowadzą Edith Pilska i Magdalena Pilska-Piotrowska. Będzie można obejrzeć teleskopy i spojrzeć przez nie w niebo w miejscu, w którym czynił to Kopernik.

Na niedzielę (23 sierpnia) zaplanowano koncert Musica Warmiensis, na który składają się utwory z zapisów nutowych odnalezionych w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej "Hosianum" w Olsztynie. Są to utwory muzyki sakralnej z XVIII wieku, które były wykonywane przez kapele kościelne na Warmii. Dla potrzeb koncertu został stworzony zespół wokalno-instrumentalny Cappella Warmiensis Restituta, w którego skład wchodzą muzycy grający na instrumentach historycznych i specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. Są to: Mikołaj Zgółka (skrzypce, koncertmistrz), Kamila Guz (skrzypce), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Krzysztof Sokołowski (kontrabas), Paweł Hulisz (trąbka), Filip Pysz (trąbka), Urszula Stawicka (pozytyw). Solistami są: Marzena Michałowska (sopran), Bartosz Rajpold (kontratenor), Łukasz Wilda (tenor), Maciej Straburzyński (bas). W programie koncertu znalazły się następujące kompozycje: Offertorium III anonimowego kompozytora z XVIII wieku, Litania Lauretanae BVM (litania loretańska) również anonimowego kompozytora z XVIII wieku, tercet Quis nos separabit czeskiego kompozytora Jana Křtitela Vaňhala (XVIII wiek) oraz Missa C-dur na chór i orkiestrę (non post 1773) autorstwa bliżej nieznanego kompozytora P. Homanna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy