Na wzgórzu katedralnym we Fromborku trwa festiwal nauki i sztuki.
Pierwsza edycja festiwalu Copernicus's Open rozpoczęła się w piątek 21 sierpnia. Została wówczas otwarta wystawa "Il cuore di tenebra" autorstwa dr. hab. Marka Szczęsnego, prof. UWM, a wieczorem w ogrodzie szpitala Świętego Ducha odbył się koncert "Harfa na przestrzeni wieków".
Drugi dzień to warsztaty typograficzne i otwarcie wystawy prac międzynarodowego projektu LemPress SOLARIS dedykowanych pamięci Stanisława Lema i jego twórczości, koncert organowy w bazylice archikatedralnej oraz spotkanie "I ty możesz zostać astronomem". Edith Pilska i Magdalena Pilska-Piotrowska opowiadały o obserwacji nieba, teleskopach, lunetach i odkryciach Mikołaja Kopernika - wszystko w miejscu, gdzie najprawdopodobniej znajdowało się pavimentum astronoma, czyli miejsce, skąd obserwował on niebo.
- Miał nadzwyczajny intelekt, skrupulatność w studiowaniu i ciekawość. A także wątpliwość, która pojawiła się, kiedy czytał autorów i dla każdego z nich rok zwrotnikowy miał inną długość, uznał, że tak być nie może i postanowił to sprawdzić - opowiada Edith Pilska. - Ciekawość nieba, astronomii może się pojawić w każdym momencie, musi się coś wydarzyć, rozpocząć przygoda. Ważne jest także, żeby na tej drodze mieć przewodnika, kogoś, kto nas poprowadzi - dodaje.
- Ideą festiwalu jest to, by w ciągu kilku dni różne dziedziny sztuki i nauki zostały zaprezentowane w tym miejscu. Naszą inspiracją jest Mikołaj Kopernik, który interesował się różnymi dziedzinami nauki i miał wpływ na ich kształtowanie. Integralny rozwój człowieka to trzy sfery: wiara, rozum i sztuka, a we Fromborku wszystkie one się łączą - podkreśla ks. prał. Jacek Wojtkowski.
Ostatniego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają na koncert "Musica Warmiensis" (godz. 15) oraz spotkanie z prof. Wojciechem Maksymowiczem, wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, neurochirurgiem i pasjonatem sztuki (godz. 17).