Nowy numer 44/2020 Archiwum

Gietrzwałd. Miłość, która jest pierwsza

W Gietrzwałdzie odbył się dzień skupienia szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. archidiecezji warmińskiej. Modlitwie przewodniczył ks. Bartłomiej Matczak.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową, po której szafarze przy źródełku oddali siebie i swoje rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Zawierzyli Matce Bożej Gietrzwałdzkiej swoją przeszłość, teraźniejszość i życie aż do śmierci. „Tobie oddaję wszystkie swoje prace, modlitwy i cierpienia” - modlili się słowami aktu zawierzenia. Następnie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. Marcin Chodorowski CRL.

Homilię wygłosił ks. Bartłomiej Matczak. Wskazywał on na Matkę Bożą, która uświadamia nam, że w życiu najważniejsze są miłość i dobroć. - Maryja gestem dłoni wskazuje Jezusa. Przytulając Go, wskazuje na Tego, który jest samą miłością i samą dobrocią. To gest, który mówi: „Uczyńcie wszystko, co wam powie” - mówił kaznodzieja. Kiedy jesteśmy w sanktuarium i patrzymy na wizerunek Matki Bożej, Ona przypomina nam, że w życiu chodzi o Syna, o pierwszeństwo miłości i dobroci nad prawem.

- Miłość idzie przed prawem, przed nakazem i zakazem. O miłość Jezusowi chodzi. Kiedy sięgamy do różnych tekstów Pisma Świętego, widzimy, ile razy Jezus w myśl prawa żydowskiego łamał prawo szabatu, przedkładając nad nie prawo miłości - mówił ks. Matczak.

Podkreślał, że w życiu z Panem Bogiem chodzi przede wszystkim o miłość i dobroć. - Co z tego, że będziesz przestrzegał całego Dekalogu. Będziesz przestrzegał wszystkich przykazań kościelnych, kiedy w twoim sercu nie będzie miłości ani do Boga, ani do człowieka. To jest to, co dzisiaj się pojawia jako „rozluźnienie”. Być człowiekiem religijnym i być człowiekiem wierzącym. To są rzeczy, które często nie idą w parze. Faryzeusze byli bardzo religijni. Oni przestrzegali wszystkich nakazów i zakazów. Odprawiali wszystkie modlitwy. Ale ich serce było tak zamknięte, że nie dostrzegli Boga, który przychodzi - mówił.

Maryja chce nam pokazać tę prawdę miłości i dobroci Boga. - Miłości, która jest pierwsza w porządku życia. Miłości, która jest najważniejsza. Miłości, która rodzi i daje pokój. Miłości, która Bóg nas obdarował - podkreślał ks. Matczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama