Nowy numer 3/2021 Archiwum

Olsztyn. Nowe organy na jubileusz

W kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie obchodzono 20. rocznicę konsekracji górnego kościoła. Uroczystości przewodniczył bp Janusz Ostrowski, który także pobłogosławił nowe organy.

Święto Narodzenia Najświętszej Mary Panny dla parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie to wyjątkowy dzień. 8 września 2000 r. kard. Józef Glemp w asyście abp. Edmunda Piszcza i licznych kapłanów konsekrował górny kościół. W tym roku, gdy wypada 20. rocznica tego wydarzenia, wierni mogli po raz pierwszy usłyszeć brzmienie nowych organów, których pobłogosławienia dokonał bp Janusz Ostrowski.

– Poświęcenie naszego kościoła odbyło się na początku diecezjalnych uroczystości z okazji 2000 lat od narodzin Pana Jezusa. Dzisiaj, po dwóch dekadach, dziękujemy Bogu za dar konsekracji i cieszymy się, że w świątyni powstają nowe organy piszczałkowe, które docelowo mają mieć 40 głosów. Dziś sfinalizowaliśmy budowę pierwszej ich części. Mam nadzieję, że za rok będziemy się cieszyć z zakończenia prac. Wszystko zawierzam Matce Bożej Gietrzwałdzkiej – mówi proboszcz ks. Andrzej Pluta.

– 20 lat temu górna świątynia parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie została konsekrowana, a więc poświęcona do wyłącznego użytku na chwałę i kult Boży. Dzisiaj chcemy dziękować Bogu nie tylko za to miejsce uświęcone modlitwą i sakramentami, ale przypomnieć sobie, że serce, dusza każdego z nas, jest świątynią Boga konsekrowaną w momencie chrztu św. Co ja z tą konsekracją swojego życia zrobiłem? Czy dbam, żeby było piękne, aby Bóg czuł się we mnie jak u siebie? Czy świątynia mego ducha wnosi Boga w życie drugiego człowieka? Nie po to rodziliśmy się, żeby przebiec życie na ziemi w sposób niezauważalny. Nie wycofujmy się z tego, co nam Bóg powierzył. Nie po to nas stworzył, żebyśmy zniknęli w tłumie – mówił podczas uroczystości bp Janusz Ostrowski.

– 2000 lat temu Maryja była niezauważalna dla świata. A przez taką osobę Bóg wszedł w życie człowieka i wydobył go z niewoli. Tak samo jest w życiu każdego z nas. Po to jesteśmy tu, aby samemu odkrywać obecność Boga i innym w tym odkrywaniu pomagać. Maryjo, dziękujemy Ci, że ukazujesz nam, iż serce każdego człowieka to świątynia poświęcona Bogu – podkreślał bp Ostrowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama