Nowy numer 3/2021 Archiwum

Olsztyn. Warsztaty Caritas Laudato Si'

- Wyzwaniem dla nas jest to, by wdrożyć nowe nawyki w nasze życie i zainicjować inicjatywy ekologiczne w naszych parafialnych oddziałach - mówi Jolanta Kowalska.

W Centrum św. Jakuba w Olsztynie odbyły się warsztaty w ramach projektu Caritas Laudato Si'. Skierowane były do animatorów parafialnych kół Caritas naszej diecezji.

- Nasze warsztaty mają charakter edukacyjny i motywacyjny. Chcemy przekazać wiedzę dotyczącą ekologii, byśmy od siebie rozpoczęli zmianę mentalności. Zastanawiamy się także, co zrobić, by szerzej poruszyć nasze wspólnoty parafialne, by uwrażliwić je na temat ekologii - mówi br. Cordian Szwarc OFM, krajowy koordynator projektu. - Do współpracy zapraszamy różnych specjalistów z zakresu ekologii. Korzystamy z ich fachowej wiedzy - dodaje.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w katedrze św. Jakuba. - Nasze spotkanie to nie tylko przekazanie wiedzy, ale pewna forma dnia skupienia. Każdy z nas potrzebuje nawrócenia polegającego na obudzeniu odpowiedzialności za stworzony przez Boga świat - tłumaczy.

Jednym z tematów była asceza jako uczenie się dawania, a nie po prostu rezygnowania. - Do tego potrzebna jest postawa poświęcenia, wielkoduszności i dzielenia się - tłumaczył br. Cordian. Przeciwstawiał je powszechnym postawom konsumpcji, chciwości i marnotrawstwa.

- Musimy pochylić się nad encykliką papieża o ekologii - mówi J. Kowalska ze Srokowa. - Ekologia to dzisiaj bardzo ważny temat w społeczeństwie, a ciężko jest zmienić swoje przyzwyczajenia. Nie chodzi nam tylko o to, byśmy przeszli tutaj szkolenie i zdobyli wiedzę. Wyzwaniem dla nas jest to, by wdrożyć nowe nawyki w nasze życie i zainicjować inicjatywy ekologiczne w naszych parafialnych oddziałach - dodaje.

Parafialne oddziały będą mogły wziąć udział w nowej edycji konkursu Caritas Laudato Si'.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama