Nowy numer 32/2022 Archiwum

Z Maryją bliżej Jezusa

– Matka Boża dodaje tyle siły, że to jest nie do uwierzenia dla zwykłego człowieka – mówi Anna.

W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości 143. rocznicy objawień, które co roku są również okazją do dziękowania Bogu w archidiecezjalnych dożynkach za plony. Tysiące pielgrzymów od rana wypełniały gietrzwałdzkie błonia. Większość przybyła indywidualnie, ale było również wiele pielgrzymek autokarowych. Z Olsztyna i pobliskich miejscowości przybyły także pielgrzymki piesze. – Pielgrzymka inna niż poprzednie, ale duchowo jak najbardziej mocniejsza, bo szliśmy z mocniejszymi intencjami, z silniejszą wiarą – uważa Magda.

– W obecnej sytuacji chcieliśmy jako katolicy dać świadectwo wiary, że nie to, że się nie boimy, ale jesteśmy pod opieką Pana Boga i Maryi, i chcemy wzmocnić tych, którzy po prostu nie mogli tu przybyć – podkreśla Agnieszka. – Nogi bolą, ale to nic nie znaczy. Idziemy, by pomodlić się za najbliższych, dziękować, wyprosić łaski. Matka Boża dodaje tyle siły, że to jest nie do uwierzenia dla zwykłego człowieka – opowiada Anna. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior Tadeusz Pikus.

– Każdy z nas niesie w sercu własne intencje, aby za wstawiennictwem Maryi w zadumie i modlitwie przedstawić je Panu Bogu. Intencje nasze często dotyczą spraw życia doczesnego, ale powinniśmy pamiętać, że one są nierozłączne z naszym wiecznym przeznaczeniem. Doświadczamy tu, na ziemi, kuszenia szatana, który chce kierować nami, byśmy powrócili do pierwszego upadku, byśmy sprzeciwili się Bogu, odrzucili Jego prawo i zajęli Jego miejsce – mówił i podkreślał, że walka ze złem trwa nieustannie, a poddanie się szatanowi prowadzi do nienawiści wobec drugiego człowieka.

– Dla Boga, który jest miłością, nienawiść nie jest fikcją, lecz czymś bardzo konkretnym. Jezus Chrystus przezwycięża zło nie jakimś teoretycznym, ale zupełnie realnym Wielkim Piątkiem. Odsuwa władzę szatana, jego królestwo ciemności i ustanawia królestwo Boże, które jest królestwem życia, miłości, sprawiedliwości i pokoju. Chrystus nie walczy z nami, ale walczy o nas, o naszą wolność, o nasze zbawienie. On, umierając za nas na krzyżu, dał nam Maryję za Matkę. Wspólnota uczniów Chrystusa od początku uznawała, że kto jest z Maryją, ten wraz z Nią jest bliżej Jezusa – mówił biskup.

Pod koniec Eucharystii bp Tadeusz Pikus pobłogosławił ziarno pod nowy zasiew. Zwracając się do rolników, dziękował im za trud pracy i przywołał słowa prośby Franciszka Karpińskiego: „Boże, z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy. My Ci damy trud i poty, Ty nam daj urodzaj złoty”. Następnie zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi, Matki Gietrzwałdzkiej ojczyznę i archidiecezję warmińską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama