Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wrzesina. Jesteście posłani

W parafii św. Marii Magdaleny we Wrzesinie Międzyparafialny Chór Liturgiczny "Cantorum" świętował jubileusz 15-lecia istnienia. Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Stępniak, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji warmińskiej.

Nie zakładałem chóru, tylko rzuciłem hasło, a chętni od razu się znaleźli. I to było piękne. A budujące jest to, że przez tyle lat chór trwa. Oby przez następne lata uwielbiał Pana Boga - mówił ks. Remigiusz Klimkowski, w 2005 r. proboszcz parafii we Wrzesinie.

Pani Iwona pracowała z ks. Remigiuszem Klimkowskim w jednej szkole. - Na przerwie w luźnej rozmowie stwierdziłam, że byłoby cudownie, gdybyśmy mieli w parafii chór. Ksiądz uśmiechnął się i powiedział: „Tak. Spełnią się pani marzenia” - wspominała pani Iwona.

Przed Wielkanocą 2005 r. ks. Remigiusz, proboszcz, ogłosił, że w parafii powstaje chór, który ma uświetnić po raz pierwszy uroczystości Triduum Paschalnego. Ściągnął z Olsztyna z parafii Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła tamtejszych muzyków, by pomogli podczas pierwszych prób.

- Repertuar był tak trudny, że uczyliśmy się non stop, dniami i nocami, w domu i podczas jazdy samochodem. W zasadzie ten sam repertuar śpiewamy do dziś podczas Triduum Paschalnego. Już teraz znamy go perfekcyjnie - podkreślała pani Iwona. - Na pierwszej Wielkanocy śpiewaliśmy wszyscy razem. A potem olsztyniacy wykruszyli się, a do chóru zaczęło wstępować coraz więcej osób z naszej parafii, ale też i z okolicznych. Wstępowali niezwykli pasjonaci śpiewu kościelnego - wspominała pani Barbara.

Pierwszą dyrygentką była Bożena Czaplińska, później Anna Dremo, Natalia Bałdyga i Daniel Kaczmarcik. Dziś zespołem kieruje Anna Gawłowicz. - W repertuarze chór posiada pieśni wielkopostne, wielkanocne, pasyjne, kolędy, pieśni Maryjne, pieśni na poszczególne okresy liturgiczne. Od kilku lat mamy również pieśni patriotyczne i biesiadne. Członkami chóru są amatorzy z parafii z Wrzesiny, Gutkowa, Olsztyna, Dywit, Nowego Kawkowa i Jonkowa. Łączy nas wspólna pasja i miłość do muzyki kościelnej - mówiła pani Anna.

- Niech wasze śpiewanie przekracza granice. Jesteście posłani, aby szerzyć Bożą radość, przez śpiew pokazywać, że wiara jest silniejsza niż beznadzieja, że miłość jest mocniejsza niż śmierć. Oby Bóg pozwolił wam rozwijać talenty w braterskim gronie - życzył chórzystom obecny proboszcz ks. Zdzisław Milewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama