Nowy numer 32/2022 Archiwum

Ofiarom należą się szacunek, prawda i pamięć

– Siłę dawały im wiara w Boga i miłość do ojczyzny – mówił ks. kan. Romuald Zapadka.

W Olsztynie obchodzono rocznicę napaści na Polskę przez ZSRR. 17 września 1939 r. żołnierze Armii Czerwonej przekroczyli nasze wschodnie granice – to był cios w plecy dla polskiej armii, która nie potrafiła się przeciwstawić agresorom na dwóch frontach. Spotkanie rocznicowe zorganizowane przez Ruch Społeczny im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczęło się od Mszy św. w kościele bł. Franciszki Siedliskiej. Wspólnej modlitwie w intencji ojczyzny i obrońców Polski z 1939 r. przewodniczył ks. Romuald Zapadka.

– Gdy uświadamiamy sobie, że setki tysięcy osób w tym czasie poniosły śmierć albo przeżywały gehennę wywiezienia do Syberii czy Kazachstanu, zadajemy sobie pytanie: co dawało im siłę do tego, by walczyć za Polskę? Nawet widząc przewagę napastników, walczyć do końca. Co dawało siłę zesłańcom? Odpowiedź jest jedna: wiara w Boga i miłość do ojczyzny. Po ludzku patrząc, przegrali, ale tak naprawdę są zwycięzcami, bo Chrystus nagrodził ich cierpienie życiem wiecznym i udziałem w zmartwychwstaniu – mówił w homilii ks. Zapadka.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli na skwer im. A.E. Fieldorfa „Nila”, gdzie złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej. – Nie możemy zapomnieć o tamtych wydarzeniach, tym bardziej, że z Kremla płyną sygnały, że to Polska była współwinna rozpoczęcia II wojny światowej, że była agresorem. Musimy przypominać, kto był agresorem, kto był ofiarą i że ofiarom należą się szacunek, prawda i pamięć – mówił Jerzy Szmit. – Dla nas, Polaków, to ważna data i musimy o naszej historii pamiętać, czcić naszych bohaterów i nie wstydzić się tej historii. Choć przegraliśmy, to uważam, że dzięki tym wysiłkom nasza obecna państwowość może rozkwitać – mówił Dariusz Rudnik. – Pamiętajmy o ważnej rzeczy: obaj okupanci przynieśli nam, Polakom, coś, co było zupełnie obce naszej nacji pod względem kulturowym i religijnym. Również dzisiaj mamy do czynienia z narzucaną nam ideologią, również obcą nam kulturowo, zmieniły się tylko barwy na sztandarach. Pamiętajmy o tamtych wydarzeniach, to nasz obowiązek – podkreślił Radosław Nojman.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama