Nowy numer 3/2021 Archiwum

Caritas. W pięciu parafiach rusza projekt dla seniorów

- Seniorom chcemy zaproponować szereg narzędzi, które przyczynią się do poprawy jakości ich życia, budowania pewności siebie, chęci bycia jak najdłużej aktywnymi i samodzielnymi - mówi Wojciech Iwulski.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej we współpracy z partnerem Świat Seniora rozpoczęła realizację projektu, którego celem jest pomoc seniorom.

- Święty Jan Paweł II mówił, że wiek seniora jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć - mówi ks. kan. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas.
- Chcemy pomóc ludziom w odpowiedzi na ich powołanie, które, zresztą jak każde powołanie, jest darem. Ma nam w tym pomóc zespół specjalistów, z którymi współpracujemy - zapewnia ks. Paweł.

Projekt będzie realizowany w pięciu parafiach: św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bartoszycach, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie, św. Jerzego w Kętrzynie, Miłosierdzia Bożego w Nidzicy i Wniebowzięcia NMP w Szczytnie.

Do jego udziału są zaproszone osoby w wieku 55+, które są samotne. Trwa właśnie rekrutacja osób. Pierwsze spotkania odbędą się na parafiach.

- Uczestnicy wezmą najpierw udział w diagnozie ich sytuacji osobistej i życiowej, gdzie w indywidualnej pracy z trenerem aktywności senioralnych zostanie przeprowadzony i omówiony test osobowości, zostaną omówione relacje z rodziną, problemy codziennego życia i sytuacja seniora - tłumaczy Wojciech.


Następnie seniorzy wezmą udział w zajęciach motywacyjnych w grupach 7-8 osobowych. Nie zabraknie nauki obsługi komputerów. Program obejmuje wszystkie podstawowe, niezbędne informacje i ćwiczenia do posługiwania się komputerem i internetem.

W ramach projektu odbędzie się również 6-dniowy wyjazd integracyjny. Seniorzy będą uczestniczyć w tych dniach w warsztatach edukacyjnych i aktywizujących oraz będą pracować indywidualnie z trenerem aktywności senioralnych. Głównym celem wyjazdu jest integracja sąsiedzka, która odgrywa kluczowe znaczenie w budowaniu więzi społecznych. Lokalna społeczność dzięki temu uczy się bycia ze sobą na co dzień poprzez: pomaganie sobie, wspólne spędzanie czasu, rozwijanie swoich pasji.

Więcej o projekcie w „Posłańcu Warmińskim” nr 39/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama