Nowy numer 44/2020 Archiwum

Św. Gemma Galgani

W pierwszy piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa - w parafii w Bażynach razem z modlitwą za wstawiennictwem św. Gemmy.

Gemma przyszła na świat w 1878 r. w toskańskiej miejscowości Borgonuovo di Camigliano (Lukka, Włochy). Od dzieciństwa lubiła rozważać mękę Jezusa Chrystusa. Gorąco pragnęła znaleźć się w niebie i poświęciła się Bogu, ślubując czystość i starając się kroczyć drogą doskonałości. Miała szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Jezusa Ukrzyżowanego. Obdarzona nadprzyrodzonymi darami, ofiarowała samą siebie Bogu w intencji nawrócenia grzeszników. Bardzo chciała wstąpić do klasztoru sióstr pasjonistek klauzurowych, ale na skutek różnych przeciwności nie zdołała zrealizować swojego pragnienia. Zmarła w Lukce w Wielką Sobotę 11 kwietnia 1903 r. Została beatyfikowana 14 maja 1933 r., kanonizowana 2 maja 1940 r.

W parafii św. Mikołaja Biskupa w Bażynach w każdy pierwszy piątek miesiąca w kościele odbywa się nabożeństwo do Serca Pana Jezusa połączone z modlitwą za pośrednictwem św. Gemmy - to adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi św., nabożeństwo i Msza św. W połowie września do bażyńskiej świątyni zostały wprowadzone relikwie świętej, a wprowadził je podczas uroczystej Mszy św. o. Rafał S. Pujsza CP.

- Gemma to imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza klejnot. Można powiedzieć, że jest ona klejnotem w katalogu świętych Pana Boga. Ofiarowała swoje życie za nawrócenie grzeszników i pragnęła, aby zamieszkali oni na wieki w Sercu Jezusowym. Dlatego też szczególnym dniem jej kultu w bażyńskiej świątyni jest każdy pierwszy piątek miesiąca - tłumaczy pasjonista. - W 2003 r. została wybrana przez rzymskich studentów Teresianum najpiękniejszą kanonizowaną kobietą. Zasłynęła jako osoba świecka bez miary rozmiłowana w męce Chrystusa. Zbawiciel upodobnił ją do siebie również zewnętrznie poprzez dar stygmatów - jak sama mówiła - „łaskę największą” - opowiada o. Rafał.

Więcej informacji o św. Gemmie Galgani, świadectwa otrzymanych za jej wstawiennictwem łask, pieśni czy wypowiedzi papieży o św. Gemmie można znaleźć na stronie www.swietagemma.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama