Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dziś przypada dzień św. Franciszka z Asyżu

W naszej diecezji funkcjonują wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, m.in. w Ostródzie.

Nie noszą habitów, a są w zakonie. Składają profesję według reguły, a mają rodziny. Żyją charyzmatem Biedaczyny z Asyżu i w życiu codziennym podążają jego wskazaniami. Franciszkański Zakon Świeckich (skrót OFS) od XIII w. zrzesza ludzi świeckich, formując ich w duchowości franciszkańskiej.

W naszej diecezji działają m.in. w Ostródzie, przy parafii św. Franciszka. - Te osoby są nam najbliższe - mówi o. Kazimierz Brzozowski OFM Conv, asystent ostródzkiego zakonu. - Święty Franciszek, prowadząc swoje dzieło, założył trzy zakony: pierwszy - dla braci franciszkanów, drugi - dla klarysek, a trzeci - dla osób świeckich żyjących w różnym stanie poza wspólnotą zakonną - tłumaczy o. Kazimierz. - Od samego początku nasz założyciel stworzył trzeci zakon, który jest dla nas wsparciem - dodaje.

Członkowie zakonu w przeszłości byli nazywani "braćmi i siostrami od Pokuty św. Franciszka". - Gdy usłyszałam tę nazwę, zrozumiałam, że to miejsce dla mnie - mówi s. Ewa Gruszczyńska, przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Ostródzie. - To był czas, gdy powstawała nasza parafia, a razem z nią OFS. Odpowiedziałam na zaproszenie Jezusa i staram się Go wciąż poznawać - opowiada.

Od 28 lat jest we wspólnocie. Podkreśla, że ważne znaczenie ma dla niej rozważanie słowa Bożego. - Święty Franciszek był zakochany w słowie Bożym. Tłumaczył, że jest to źródło niewyczerpane. Odkrywam radość rozważania słowa Bożego tak jak on i staram się "wycisnąć" z tych medytacji życiodajną wodę łaski. Pierwszy punkt naszej reguły dotyczy przecież życia Ewangelią. Uczę się ciągle tego, jak przechodzić z Ewangelii do życia i z życia do Ewangelii - dodaje s. Ewa.

Ważnym przesłaniem założyciela są dla niej słowa: "Miłość nie jest kochana". - Te słowa zawsze mnie wzruszają i wyznaczają mi konkretny kierunek. Z biegiem lat formacji widzę, że Jezusa mam wciąż na nowo odnajdować w drugim człowieku, czerpiąc siłę z Eucharystii i słowa Bożego. Nawrócenie to dla nas zawsze aktualne zadanie w zakonie - wyjaśnia.


Więcej o Franciszkańskim Zakonie Świeckich w "Posłańcu Warmińskim" nr 40/2020 na 4 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama