Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wystarczy obecność

W Olsztynie zainaugurowano kolejną, 18. już edycję akcji Pola Nadziei, organizowaną przez Hospicjum Domowe Caritas.

To wyjątkowa edycja, w tym szczególnym, trudnym dla wszystkich czasie. Postanowiliśmy jednak podjąć to wyzwanie, a wszelkie nasze działania będziemy dostosowywać do tego, jak będzie wyglądała sytuacja, oraz w zgodzie ze wszystkimi wytycznymi – tłumaczy Katarzyna Zarecka z Hospicjum Domowego Caritas.

Tradycyjnie akcję Pola Nadziei zainaugurowała Msza św., ale w tym roku bez udziału wolontariuszy. Wspólnej modlitwie w kaplicy warmińskiej kurii przewodniczył abp senior Edmund Piszcz, który w homilii mówił m.in. o miłosierdziu.

– Jest to wrażliwość serca, u Pana Boga właśnie tak jest, a u nas tak powinno być. Punktem wyjścia jest jednak umiejętność dostrzeżenia, że ktoś koło nas potrzebuje pomocy, jakiegoś dobra z naszej strony. Nie muszą to być dobra materialne, czasem wystarczy uśmiech, dobre słowo, życzliwość, a zwłaszcza zwykła, ludzka obecność – mówił abp Piszcz. Po Mszy św. pracownicy Caritas wraz z ks. Pawłem Ziębą, dyrektorem warmińskiej Caritas, zasadzili sadzonki żonkili – na wiosnę, kiedy wyrosną, kwiaty zostaną ścięte i sprzedane.

– Wymierną korzyścią są pieniądze, które przeznaczamy na zakup sprzętu medycznego, który służy naszym pacjentom. Ale bardzo ważna jest też edukacja społeczeństwa – nadal mamy wiele przykładów tego, że ludzie nie wiedzą, że jest hospicjum, że mogą się starać o pomoc z naszej strony – podkreśla K. Zarecka i dodaje, że nadzieja, o której wiele się mówi, jest potrzebna każdemu. – Dla chorego to nadzieja, że jest to przejście, a po drugiej stronie czeka samo dobro. Rodzinie również dużo łatwiej pogodzić się ze stratą, jeśli ufamy, że bliska nam osoba jest już w dobrych rękach Pana Boga – mówi K. Zarecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama