Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wspomnienie św. Teresy od Jezusa

Uroczystości odbyły się w klasztorze pw. Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w Spręcowie.

15 października wspominamy św. Teresę od Jezusa, zwaną też Teresą Wielką.

Hiszpańska karmelitanka, mistyczka, doktor Kościoła żyła w XVI w., była reformatorką zakonu karmelitów. W dniu jej święta w karmelu w Spręcowie odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. seniora Józefa Wysockiego. W homilii przypomniał on, że Kościół ogłaszając jakąś osobę błogosławioną czy świętą, wskazuje jako przykład dla innych drogę życia, na której ten święty czy święta realizowali Ewangelię.

- Problemem naszego świata jest to, że nie bardzo chcemy słuchać. Pan Bóg powołuje każdego do różnych zadań, a my - tak jak Chrystus - mamy być posłuszni. Dziś dokonuje się na naszych oczach wielka reforma w Kościele. Ta odnowa, odrodzenie rozpoczęło się na Soborze Watykańskim II i trwa nadal. To odrodzenie polega na tym, że Kościół kieruje nas na słowo Boże - z niego rodzi się wiara, a my przez nią otrzymujemy światło i wiedzę, jak powinno wyglądać nasze życie. W ten sposób reformę przeprowadzała św. Teresa - mądrość czerpała z objawienia Bożego - mówił bp Wysocki.

- Każdy z nas otrzymał wielki dar - Ducha Świętego. Trzeba się dać w życiu pozwolić prowadzić Duchowi Świętemu, być wyczulonym na Jego działanie. Wtedy będziemy prawdziwie wolnymi synami Boga. Człowiek, który poddaje się grzechowi, żyje w lęku, niewoli - wyzwolić z tego może jedynie Chrystus - podkreślił bp Wysocki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama