Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szkoła dla rodziców

Musimy sobie uświadomić, że jeśli chcemy coś zmienić w dzieciach, to najczęściej musimy najpierw zmienić coś w sobie - mówi Iwona Dziak, prowadząca w Olsztynie Szkołę dla Rodziców.

W Olsztynie rozpoczął się projekt „Szkoła dla rodziców” realizowany przez Poradnię Rodzinną Dobre Miejsce. Szkoła jest skierowana do rodziców, a jej celem jest nauczenie praktycznych umiejętności budowania relacji, więzi z dziećmi. - Nie traktujemy dzieci przedmiotowo, nie jest to ani metoda, ani technika, której można się nauczyć, ale przede wszystkim uświadomienie sobie, że jeśli chcemy zmienić zachowanie dziecka, to najpierw musimy zacząć od siebie - tłumaczy Iwona Dziak prowadząca zajęcia.

Główne motto Szkoły dla Rodziców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać. Zajęcia obejmują 10 cotygodniowych spotkań, bierze w nich udział 15 osób.

- Podczas zajęć mówimy o granicach, uczuciach, o tym jak wprowadzać konsekwencje, jak rozwiązywać konflikty, jak dobrze chwalić. Pokazujemy rodzicom, że jeśli nie chcą się męczyć w systemie wychowawczym, to muszą mieć jasny system wartości do przekazania dzieciom. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że cała rodzina tworzy jakby jeden system i jeśli zmienimy w nim nawet tylko jeden tryb, to już zaczniemy zauważać zmiany. Dlatego burzymy pewne mity i stereotypy dotyczące wychowania a uczymy m.in. dialogu i kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku - podkreśla I. Dziak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama