Nowy numer 23/2021 Archiwum

Odnowa Kościoła trwa

– Mądrość musimy czerpać ze słowa Bożego – mówił bp Józef Wysocki.

Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, zwanej też Teresą Wielką, przypada 15 października. Hiszpańska karmelitanka, mistyczka, doktor Kościoła żyła w XVI w., była reformatorką zakonu karmelitańskiego.

Uroczystości jej poświęcone odbyły się w klasztorze pw. Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w Spręcowie. Tam odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Józefa Wysockiego. W homilii przypomniał on, że Kościół, ogłaszając jakąś osobę błogosławioną czy świętą, wskazuje jako przykład dla innych drogę życia, na której realizowała ona Ewangelię.

– Problemem naszego świata jest to, że nie bardzo chcemy słuchać. Pan Bóg powołuje każdego do różnych zadań, a my – tak jak Chrystus – mamy być posłuszni. Dziś dokonuje się na naszych oczach wielka reforma w Kościele. Ta odnowa, to odrodzenie rozpoczęło się na Soborze Watykańskim II i trwa nadal. To odrodzenie polega na tym, że Kościół kieruje nas na słowo Boże – z niego rodzi się wiara, a my przez nią otrzymujemy światło i wiedzę, jak powinno wyglądać nasze życie. W ten sposób reformę przeprowadzała św. Teresa – mądrość czerpała z objawienia Bożego – mówił bp Wysocki.

– Każdy z nas otrzymał wielki dar – Ducha Świętego. Trzeba się dać w życiu pozwolić prowadzić Duchowi Świętemu, być wyczulonym na Jego działanie. Wtedy będziemy prawdziwie wolnymi synami Boga. Człowiek, który poddaje się grzechowi, żyje w lęku, niewoli – wyzwolić z tego może jedynie Chrystus – podkreślił biskup senior.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama