Nowy numer 23/2021 Archiwum

Kochać i wymagać

– Jeśli chcemy coś zmienić w dzieciach, to najczęściej musimy najpierw zmienić coś w sobie – mówi Iwona Dziak.

W Olsztynie rozpoczął się projekt Szkoła dla Rodziców, realizowany przez Poradnię Rodzinną „Dobre Miejsce”.

– Szkoła jest skierowana do rodziców, a jej celem jest nauczenie praktycznych umiejętności budowania relacji, więzi z dziećmi. Nie traktujemy dzieci przedmiotowo, nie jest to ani metoda, ani technika, której można się nauczyć. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie sobie, że jeśli chcemy zmienić zachowanie dziecka, to musimy zacząć od siebie – tłumaczy Iwona Dziak, prowadząca zajęcia. Główne motto Szkoły dla Rodziców brzmi: „Wychowywać to kochać i wymagać”. Zajęcia obejmują 10 cotygodniowych spotkań, bierze w nich udział 15 osób.

– Podczas zajęć mówimy o granicach, uczuciach, o tym, jak wprowadzać konsekwencje, jak rozwiązywać konflikty, jak dobrze chwalić. Pokazujemy rodzicom, że jeśli nie chcą się męczyć w systemie wychowawczym, to muszą mieć jasny system wartości, jaki chcą przekazać dzieciom. Musimy sobie bowiem uświadomić, że cała rodzina tworzy jakby jeden system i jeśli zmienimy w nim nawet tylko jeden tryb, to już zaczniemy zauważać zmiany. Dlatego burzymy pewne mity i stereotypy dotyczące wychowania, a uczymy m.in. dialogu i kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku – podkreśla I. Dziak.

– Zarówno ja, jak i moja żona zauważamy, jak nawet drobne zmiany w naszym zachowaniu działają bardzo dobrze na zachowanie naszych dzieci. Korzystamy z tego doświadczenia i traktujemy to jako inwestycję w nasze rodzinne relacje. Zmieniamy się my, zmieniają się nasze dzieci, dlatego trzeba cały czas uczyć się siebie, bo też każde dziecko jest inne i potrzebuje zwrócenia uwagi na inne kwestie – tłumaczy Marcin Kwiatkowski, jeden z uczestników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama