Nowy numer 48/2020 Archiwum

Olsztyn. Obchody ku czci św. Jana Pawła II

- Ubodzy i będący na marginesie Kościoła są naszym wyzwaniem i mamy być dla nich narzędziem przesłania papieża: "Nie bójcie się!" - mówił ks. prof. Władysław Nowak.

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Olsztynie odbyły się uroczystości odpustowe. Na wstępie Mszy św. wszystkich przywitał ks. kan. Artur Klepacki, proboszcz i kustosz.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Władysław Nowak. Odniósł się on do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych 42 lata temu, podczas inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

– Te słowa wracają do nas i wybrzmiewają na nowo w naszej codzienności. Jakże są aktualne, gdy żyjemy w świecie dotkniętym koronawirusem. Jesteśmy przesiąknięci lękiem o nasze rodziny, o zdrowie, o naszą ojczyznę. Słowa „nie lękajcie się” wychodzą naprzeciw naszemu lękowi – mówił ks. Władysław.

Zaznaczył, że zrozumienie tego wezwania możemy odnaleźć w zawołaniu papieskim „Totus Tuus”. – Papież odniósł te słowa do Maryi, ale nie tylko. W tych słowach mieści się oddanie całego siebie. „Cały Twój” – dla Boga, Maryi, Kościoła i ludu Bożego – wyjaśniał.

Przypomniał słowa sługi Bożego kard. Stefan Wyszyńskiego, które wypowiedział on  dzień po inauguracji pontyfikatu do nowo wybranego papieża: „Wprowadzisz Kościół w trzecie tysiąclecie”. – To Jan Paweł II jak Mojżesz wprowadził Kościół i świat do nowej rzeczywistości. Wciąż nas prowadzi z nieba na drodze wiary, nadziei i miłości – mówił. – W tym świecie ścierają się dwie cywilizacje. Jedna to cywilizacja śmierci, która kieruje złem, manipulacją i dąży do degradacji człowieka, rodziny, małżeństwa i świata. Druga to cywilizacja miłości. Święty Jan Paweł II uzbroił Kościół w nauczanie o cywilizacji miłości – tłumaczył ks. Nowak.


Więcej w "Posłańcu Warmińskim" 44/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama