Nowy numer 11/2024 Archiwum

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z października 1956 r.

W 1956 r., 23 października, na Węgrzech wybuchło powstanie, a walczący o wolność i niepodległość Węgrzy dostawali sygnały wsparcia z całej Europy. W Olsztynie odbyła się największa w Polsce i Europie manifestacja poparcia dla walczących - na ulice stolicy Warmii i Mazur wyszło wówczas 12. tys. mieszkańców i studentów. Każdego roku w Olsztynie odbywają się uroczystości związane z tamtymi wydarzeniami.

- W 1956 r. rozgrywały się rzeczy, z których do tej pory jesteśmy dumni, a które były bardzo ważne dla walczących Węgrów. Mimo pandemii powinniśmy ten ważny element naszej wspólnej historii kultywować - podkreśla Waldemar Ziarek z olsztyńskiego Stowarzyszenia Historycznego generała Stefana Roweckiego „Grota” Dowódcy Armii Krajowej, organizatora wydarzenia.

Przy Starostwie Powiatowym w Olsztynie, pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia, kwiaty złożyli m.in. Andrzej Abako, starosta olsztyński, Szczepan Worobiej, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota”, Bożenna Ulewicz, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego, a także goście specjalni: Pál Attila Illés, I radca i zastępca ambasador Węgier w Polsce, konsul węgierski w Gdańsku, a także Gábor Lagzi - dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

- Trudno wymienić wszystkie momenty, kiedy walczyliśmy razem, wspólnie dążyliśmy do osiągnięcia celów. Na pewno jednym z takich wydarzeń był rok 1956. Tamta siła pokazuje nam również dziś możliwości wspólnego działania, chcemy z tego korzystać - nie tylko w sprawach politycznych, gospodarczych, kulturowych, ale również podczas walki z koronawirusem - podkreśla Pál Attila Illés.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy