Nowy numer 48/2020 Archiwum

Olsztyn. Trwali przed Chrystusem

W parafii św. Józefa w Olsztynie od czwartku do soboty sprawowano Nabożeństwo Czterdziestogodzinne.

Wielogodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz cztery Msze św. dziennie, to były najważniejsze elementy modlitwy. - Zgodnie z ustalonym grafikiem wierni z poszczególnych części naszej parafii przez cały dzień adorowali Najświętszy Sakrament. Przed każdą z czterech Mszy św. można było skorzystać ze spowiedzi świętej - mówi proboszcz ks. Tomasz Stempkowski.

Główną intencją modlitw była prośba o ustanie pandemii i o spokój w społeczeństwie. Był to również czas przygotowania duchowego do uroczystości Wszystkich Świętych. - Niewiele nas, może dlatego, że tu nie ma atrakcji, a trwanie przed Chrystusem Eucharystycznym. W ciszy, sam na sam, w modlitwie. Ludzie dziś potrzebują hałasu. Młodzi na ulicach, a my się modlimy, by świat był wierny Bogu - mówi pani Marta.

- Dawne nabożeństwa związane z tradycyjną formą niestety powoli zanikają. Ludzie od nich odchodzą, choć to piękne i ważne dziedzictwo Kościoła - zauważa proboszcz.

Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma długą tradycję i nawiązuje do biblijnej symboliki liczby 40, która jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas. Odnosi się do okresu 40 dni postu Jezusa na pustyni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, a Żydzi wędrowali przez pustynię przez 40 lat. Według tradycji ciało Chrystusa przebywało w grobie przez 40 godzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama