Nowy numer 48/2020 Archiwum

Olsztyn. Kolejny punkt pobierania wymazów

Żołnierze 45. batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie przy wsparciu kompanii logistycznej 4.W-MBOT przygotowali punkt drive thru, w którym pobierane są wymazy.

Nowy punkt powstał przy Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na parkingu przy ul. Kurta Obitza postawiono dwa namioty, gdzie żołnierze codziennie w godz. 10-14 będą pobierać wymazy w kierunku badania zakażenia koronawirusem.

- Punkt przeznaczony jest dla osób poruszających się samochodami i ma odciążyć służby sanitarne i medyczne. Punkt zabezpieczony jest przez żołnierzy 45. batalionu lekkiej piechoty z 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej - wyjaśnia szer. Sabina Mazurek, rzecznik prasowy 45. batalionu lekkiej piechoty.

Podkreśla, że codziennie otwarty punkt pobierania wymazów pozwoli rozładować kolejki oczekujących na wymazy w przyszpitalnych laboratoriach. - Wszyscy posiadający skierowania na badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 ze szpitala, sanepidu bądź lekarza rodzinnego mogą kierować się na drive thru przy ul. Obitza w Olsztynie - dodaje rzecznik.

Na Warmii i Mazurach takich punktów wspieranych przez żołnierzy 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest łącznie 29. Utrzymywane są także mobilne zespoły wymazowe do pobierania próbek, które działają m. in. w domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczych oraz środowiskach domowych.

W tym tygodniu szeregi zespołów wymazowych zasiliło kolejnych 50 terytorialsów z Warmii i Mazur, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie. Łącznie do działań w punktach wymazowych na terenie Warmii i Mazur gotowych jest blisko 150 wykwalifikowanych żołnierzy 4. W-MBOT.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama