W to święto można uzyskać odpust zupełny, nawiedzając kościół katedralny. W archidiecezji warmińskiej posiadamy dwie takie świątynie.
Dziś, 9 listopada, obchodzimy w liturgii święto poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie, nazywanej „matką i głową wszystkich kościołów miasta i świata”. Była to pierwsza bazylika zbudowana po edykcie cesarza Konstantyna, który zezwolił chrześcijanom na swobodne praktykowanie religii. Cesarz przekazał papieżowi Milcjadesowi dawne posiadłości rodziny Luteranów i właśnie tam powstała bazylika oraz rezydencja, gdzie papieże przebywali aż do niewoli awiniońskiej.
Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie (tak brzmi pełna nazwa) nadal pozostaje najważniejszą świątynią katolicką, jest to kościół katedralny papieża, biskupa Rzymu.
W dniu święta poświęcenia bazyliki wierni mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego za nawiedzenia kościoła katedralnego swojej archidiecezji i pobożne odmówienie tam modlitw „Ojcze Nasz” oraz „Wierzę w Boga”. W archidiecezji warmińskiej posiadamy dwa kościoły katedralne, w których można uzyskać odpust: bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku oraz bazylika katedralna św. Jakuba w Olsztynie.