Nowy numer 48/2020 Archiwum

By wesprzeć bezdomnych

Uruchomiona została infolinia, na którą można zgłaszać wszelkie kwestie związane z bezdomnymi z województwa warmińsko-mazurskiego.

Zima jest zawsze trudnym okresem dla osób bezdomnych. Z myślą o nich z początkiem listopada uruchomiona została infolinia, na którą można zgłaszać wszelkie kwestie związane z bezdomnymi z województwa warmińsko-mazurskiego. - Można uzyskać informację dotyczącą schronisk, noclegowni oraz ogrzewalni na terenie naszego województwa. Infolinia działa od wielu lat i liczba połączeń wskazuje na potrzebę jej dalszego funkcjonowania. Dzwonią bezdomni, jak i osoby postronne. Tylko w listopadzie mieliśmy już kilkanaście zgłoszeń - podkreśla Paulina Maruszczak z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Na infolinię dzwonią zarówno potrzebujący pomocy, jak i osoby postronne, które np. zauważyły osobę bezdomną, która śpi na ławce czy na przystanku. Trzeba jednak pamiętać, że infolinia jedynie pośredniczy w organizacji potrzebnego wsparcia.

- Telefony odbierają dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy nie mają fizycznych możliwości udzielenia pomocy. Udzielają informacji, gdzie można uzyskać wsparcie, gdzie znajduje się najbliższa noclegownia. Kiedy potrzeba, kierują do potrzebującego służby mundurowe - wyjaśnia.

Okres jesienno-zimowy dla osób bezdomnych jest czasem szczególnie trudnym. Często od naszej reakcji może zależeć nawet życie drugiego człowieka. - Czasem wystarczy zatrzymać się przy potrzebującym, zainteresować się jego sytuacją. Często one wstydzą się poprosić o pomoc, bądź nie wiedzą, gdzie taką mogą uzyskać. Warto zainteresować się i wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Otrzymujemy wiele telefonów od osób postronnych, które obserwują śpiących w altanach, czy w prowizorycznych namiotach w lasach i nie wiedzą, jak mogą im pomóc. Dzwonią, informują nas, a my staramy się wesprzeć bezdomnych. Tak udaje się pomóc takiej osobie, nawet uchronić przed tragedią, zwłaszcza, kiedy na zewnątrz jest ujemna temperatura - mówi Paulina Maruszczak. Numer infolinii to: 800 165 320.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama