Nowy numer 11/2024 Archiwum

Cecyliada w czasie pandemii

Święta Cecylia, która w pierwszych wiekach chrześcijaństwa poniosła śmierć męczeńską za wiarę, do stuleci kojarzona jest jako patronka muzyki.

Tegoroczny dzień św. Cecylii przypada w niedzielę. Aleksandra Krasowska, która jest organistką z Gietrzwałdzie i Adam Kowalski - organista ze Świętej Lipki, planowali uczczenie patronki przez koncerty. Na przeszkodzie stanęły obostrzenia sanitarne.

Postanowili nie poddawać się i pomimo trudnej sytuacji pandemicznej każde z nich w sanktuarium, w którym posługuje postanowiło uczcić swoją patronkę.

- Zaproponowałam kilku osobom, byśmy wspólnie wykonali kilka utworów przed główną Mszą św., czyli o 10.40. Utwory te można usłyszeć w ciągu roku podczas różnych uroczystości w kościele. Wspólnie ze mną wystąpią dwaj trębacze: Bartosz Żółtowski i Andrzej Regiec oraz wokalistka - mówi Aleksandra.

Będzie można usłyszeć utwory J. S. Bacha, J. Pachelbela i J. Clarke'a. Nie zabraknie znanych i lubianych różnych wersji Ave Maria.

- W planie jest również wspólny śpiew pochwalny z ludem wiernych. Warto, by każdy z nas uświadomił sobie, że zaangażowanie w śpiew jest formą naszej modlitwy i przez niego również oddajemy chwałę Bogu - dodaje.

W Świętej Lipce w dzień św. Cecylii, czyli w tym roku w Uroczystość Chrystusa Króla, o 11.00 będzie śpiewać Chór Świętolipski pod kierownictwem Adama Kowalskiego, który zasiądzie również przy organach. Na flecie zagra Małgorzata Nowakowska.

- Podczas liturgii wykonamy utwory, z jakże obszernej literatury sakralnej kościoła rzymsko-katolickiego, na chór a cappella, oraz z towarzyszeniem organów. Obecne będą również improwizacje organowe, stanowiące opracowania pieśni liturgicznych. Mamy nadzieję, że obostrzenia sanitarne w tym nie przeszkodzą - tłumaczy Adam.

Msza święta ze świętolipskiej bazyliki będzie transmitowana on-line.

Więcej o św. Cecylii i posłudze organistów w „Posłańcu Warmińskim” nr 47/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy