Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tronem Króla jest serce

Święto Chrystusa Króla jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. W tym roku podczas uroczystości, które odbyły się w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, odnowiono akt intronizacji.

Dwadzieścia lat temu 26 listopada odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp Edmunda Piszcza, podczas której dokonano zawierzenia wszystkich środowisk i stanów Chrystusowi Królowi Wszechświata. Wówczas został również poświęcony pomnik Chrystusa Króla, który stoi przed kościołem - wspomina proboszcz ks. Andrzej Pluta.

Zauważa, że dzisiejsze zawierzenie Chrystusowi poszczególnych środowisk jest bardzo ważnym wydarzeniem życia duchowego dla wielu katolików nie tylko na Warmii i Mazurach, ale też i w Polsce. - To wyraz naszej łączności z Bogiem, że nasze relacje z Nim mają być bliskie i osobiste, mają się przekładać na nasze codzienne życie w społeczeństwie, w rodzinach, w pracy - dodaje ks. Pluta.

Podobnie, jak 20 lat temu, uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Edmund Piszcz. - Uroczystość Chrystusa Króla. Wiemy, że Jezus nigdy nie chciał zostać jakimś królem. Jednak gdy piłat Go zapytał: „Czy Ty jesteś królem?”, odpowiedział „Tak”, ale królestwo to nie jest z tego świata. Bo królestwo Chrystusa, to jest świat wartości, zwłaszcza dwóch wartości, z którymi Jezus się utożsamił. Mam na myśli prawdę i miłość. Jezus powiedział, że jest prawdą i miłością - mówi abp senior.

Podkreśla, że te wartości współcześnie są zagrożone. - Tam, gdzie ktoś niszczy prawdę, niszczy również człowieka. Tak samo, jeśli chodzi o niwelację miłości. A wiadomo, że istotą miłości jest wierność. Gdzie nie ma wierności, jest egoizm. Dlatego to święto przypomina nam to, co uczyniliśmy dwadzieścia lat temu, co było intronizacją, czyli przypomnieniem, że jest to akt, w wyniku którego człowiek uświadamia sobie, że tronem tego Króla jest serce. I właściwie tam, gdzie człowiek decyduje o wielu sprawach rozumem, ale zwłaszcza sercem, tam zbliża się do Boga, jest z Nim w głębokiej łączności. Myślę, że jest to możliwe i każdy z nas może powierzyć sprawy osobiste Bogu, naszą ojczyznę, która bardzo potrzebuje prawdy i miłości - mówi abp Piszcz.

Homilia

Homilia uroczystość Chrystusa Króla - abp Edmund Piszcz


Pod koniec Mszy św. delegacje różnych stanów i środowisk odczytały akt intronizacji Chrystusa Króla, począwszy od abp. Edmunda Piszcza i wojewody Artura Chojeckiego, którzy zawierzyli archidiecezję i cały region pod królowanie Chrystusa, po przedstawicieli posłów, samorządowców, służb mundurowych, medyków, rolników, przedsiębiorców oraz środowiska oświatowe, kulturalne, media, stowarzyszenia i rodziny.

- Jestem tu jako człowiek, który uznaje wartości chrześcijańskie za konstytuujące. To wyraz moich osobistych przekonań. Jako polityk, który te wartości wyznaje, staram się dać im wyraz w życiu publicznym. Stąd moja obecność w uroczystość Chrystusa Króla, uroczystości patronalnej Akcji Katolickiej. To wyraz mojego przywiązania do wartości, które wynikają z Ewangelii. Akt intronizacji to wyraz mojej troski o wszystkich obywateli. Zawierzając ich Chrystusowi, mogę przyczynić się do tego, żeby nasza społeczność stawała się wspólnotą - wyznaje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Chrystusa Króla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama