„Niech z naszej tęsknoty za pełnym udziałem w Eucharystii zrodzi się gorące pragnienie, które zaowocuje gorliwością w dniach wolnych od epidemicznych ograniczeń” – napisał metropolita warmiński.
Arcybiskup Józef Górzyński z okazji rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego oraz Adwentu napisał list pasterski. Na początku zaznaczył, że postawa adwentowego czuwania wiąże się z przeżywaniem Mszy św. „Chrystusowe wezwanie do czuwania z dzisiejszej Ewangelii winniśmy odnieść do naszej gotowości do spotkania z Nim w Tajemnicy Eucharystii. Dobrze przygotowane i głęboko przeżyte spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym to najlepszy wyraz adwentowej postawy” – napisał metropolita warmiński.
W liście szczególną uwagę zwrócił na temat roku duszpasterskiego: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. „Przed nami zatem do rozważenia cała bogata rzeczywistość celebracji liturgicznej w ogóle, a w szczególności celebracji eucharystycznej” – zwrócił uwagę arcybiskup, wymieniając tematy, nad którymi warto się pochylić. Są nimi: teologia wspólnoty eucharystycznej, teologiczna i liturgiczna wartość piękna, konieczność stałej formacji liturgicznej wiernych, wymiar ofiary w sprawowaniu Mszy św. oraz świętowanie niedzieli.
„Zadawala nas już tylko świeckie znaczenie świętowania. A przecież czas święty, jego rozumienie i praktykowanie to jeden z najbardziej fundamentalnych znaków każdej wiary i każdej religii. Biblijne »Pamiętaj, abyś dzień święty święcił« to jedno z pierwszych przykazań Boskich, mówiących o postawie człowieka wobec Boga, a nie wobec samego siebie lub świata” – czytamy. „Dzień święty jest własnością Boga. To stąd jego świętość. Wchodząc w ten czas, wchodzimy jak do świątyni, czyli w rzeczywistość dedykowaną wyłącznie Bogu, będącą Jego własnością, gdzie nie może dziać się nic, co nie jest ku Niemu skierowane i co nie ma do Niego odniesienia. Nie można czasu świętego używać jako własnego, bo jest to czas Boga, a nie nasz” – uważa abp Józef.
Odniósł się także do trwającej pandemii. „Przeżywamy trudny czas mierzenia się ze skutkami epidemii i związanymi z tym ograniczeniami, także praktyk naszej wiary. Powierzmy ten czas dobremu Bogu. Pod Jego Boską opieką nawet utrapienia i ograniczenia mogą zaowocować dobrem. Niech z naszej tęsknoty za pełnym udziałem w Eucharystii zrodzi się gorące pragnienie, które zaowocuje gorliwością w dniach wolnych od epidemicznych ograniczeń. Oby te dni, z łaski Dobrego Boga, nastąpiły jak najszybciej” – napisał metropolita.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się