Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poradnia dla ozdrowieńców

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie ruszyła poradnia dla ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały Covid-19 i chciałyby pomóc innym.

Jest to pierwsza tego typu poradnia na Warmii i Mazurach. Jej zadaniem jest pozyskiwanie dawców osocza i oznaczanie miana przeciwciał u ozdrowieńca. - Potrzebujemy osocza do leczenia naszych pacjentów, a ciągle są problemy z ilością osocza, jaką dysponuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dla oddziałów i szpitali kowidowych w województwie. Sporo mamy ozdrowieńców, którzy są potencjalnymi dawcami osocza - tłumaczy Radosław Borysiuk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Wstępną selekcję pacjenci mogą wykonać sami, wchodząc na specjalny link, który został zamieszczony na stornie internetowej szpitala uniwersyteckiego. - Można również uzyskać informację o tym, pod jaki numer zadzwonić, bądź też zweryfikować się elektronicznie, czy można zostać dawcą osocza. Już na miejscu oznaczymy miano przeciwciał i w zależności od wyniku będziemy kierować do Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie - wyjaśnia dyrektor.

Żeby uruchomić poradnię, szpital musiał złożyć odpowiedni wniosek do regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama