Nowy numer 11/2024 Archiwum

Olsztyn. Rekolekcje kapłańskie

Rozważania poprowadził bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Księża archidiecezji warmińskiej uczestniczyli w rekolekcjach. Z racji reżimu sanitarnego miejscem spotkania był kościół św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie.  

Fragmentem przewodnim rekolekcji była przypowieść Pana Jezusa o miłosiernym Samarytaninie.
- Wybrałem ten fragment z dwóch powodów. Pierwszym jest ostatnia encyklika papieża „Fratelli Tutti”, w której odniósł się do tego fragmentu. Drugi to 40. rocznica napisania przez św. Jana Pawła II encykliki „Dives in Misericordia” - tłumaczył bp. Adrian.

Powiedział, że jego ulubionym cytatem z tego dzieła jest zdanie: „Ukrzyżowany Chrystus jest Słowem, które nie przemija, jest Tym, który stoi i kołacze do drzwi serca każdego człowieka”.

Szczególną uwagę zwrócił w przypowieści na pobitego.
- Pierwszą postacią jest ten, który schodzi z Jerozolimy do Jerycha. Jedynie jego ewangelista określa jako „pewien człowiek”. Pozostali bohaterowie mają swoje określania przez funkcję społeczną, pochodzenia bądź zawód, którym się zajmują. Nie znamy też imienia pobitego. Pozwala nam to w tym człowieku odnaleźć siebie. Wiemy o nim, że jest podarty, obity i na wpół umarły zostawiony - tłumaczył.

Zachęcił, by księża zobaczyli w sobie postać pobitego z przypowieści.
- Odpowiedzcie sobie na pytanie: kto mnie pobił? Kto mnie okradł z dobrego imienia, z nadziei, z poczucia własnej wartości. Kto sprawił, że jestem słaby? - pytał.

- Jaka jest prawda o mnie? Czy przypadkiem nie jestem częściej słaby niż silny? Obok pobitego z Ewangelii jest droga. Obok mnie pobitego jest droga życia. Tak samo jak w przypowieści, tak i w życiu spotykamy tych, których możemy nazwać bliźnim. O kim mogę powiedzieć, że jest moim bliźnim? Kto pochylił się kiedyś nad moimi ranami i pobiciem? Dziękujmy Bogu za te osoby.

Więcej o rekolekcjach w „Posłańcu Warmińskim” nr 49/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy