Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziś uroczystość św. Andrzeja Apostoła - głównego patrona diecezji

- Szczególnie teraz, gdy tak wielu ludzi jest sfrustrowanych, nasz patron ma nas uczyć, jak przyciągnąć innych do spotkania ze Zbawicielem - mówi ks. prał. Jacek Wojtkowski.

Święty Andrzej Apostoł patronuje diecezji od 1243 roku. Przypominają nam o tym naocznie jego wizerunki i figury umieszczone w wielu świątyniach na Warmii. Z przekazu ewangelicznego wiemy, że św. Andrzej pochodził z Betsaidy, był rybakiem i bratem Szymona Piotra. Został powołany przez Jezusa jako pierwszy, dlatego nazwa się go Protokleros, czyli „pierwszy powołany”. To on przyprowadził do Jezusa Szymona Piotra. Według tradycji po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Achai, gdzie głosił ewangelię. W Patras poniósł śmierć męczeńską przez ukrzyżowanie.

- Czytając w Ewangelii o św. Andrzeju widzimy, że należał do grupy pierwszych powołanych. W jego rysie odnajdujemy to, że innych przyprowadził do Jezusa - mówi ks. prał. Jacek Wojtkowski, proboszcz fromborskiej katedry.

Zaznaczał, że w tym rysie Apostoła odnajdujemy misję naszego Kościoła lokalnego w dzisiejszym świecie.
- Mamy go prosić, byśmy na nowo odkrywali dar spotkania z Jezusem. Dzięki spotkaniu z Nim zmienia się nasz dynamizm wiary. Mimo że siedzimy w domach, z lękiem, to mamy odejść ze spotkania z Jezusem umocnieni - tłumaczy ks. Jacek.

- Jako członkowie Kościoła lokalnego, któremu patronuje św. Andrzej, jesteśmy zaproszeni do dawania świadectwa - dodaje.

Relikwie patrona diecezji znajdują się obecnie w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka w Olsztynie.

Święty patronuje również Warmińskiej Kapitule Katedralnej, która w tym roku obchodzi 760-lecie istnienia. W historii członkowie kapituły mieli przywilej wyboru biskupa warmińskiego. Sprawowali również władzę nad miejscowościami, które też często sami lokowali.

- Kapituła katedralna jest najstarszą społecznością, nieprzerwanie funkcjonującą. Nie ma takiego ciała kolegialnego na Warmii, które przetrwałoby tyle lat. Jej celem jest pielęgnowanie i rozwijanie duchowej tradycji Kościoła warmińskiego - mówi ks. prał. Andrzej Lesiński, proboszcz olsztyńskiej katedry.

- Kapituła wspiera biskupa diecezjalnego radą, troszczy się o edukację i zabytki oraz pomaga w charytatywnych działalnościach Kościoła - wylicza ks. Lesiński.

- Wielu kanoników jest profesorami i wykładowcami na różnych uczelniach. Ostatnio jeden z nas został rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Naszą troską obejmujemy wzgórze katedralne we Fromborku, które jest perłą zabytkową. Poza tym w kanoniach należących do kapituły są prowadzone zajęcia dla osób niepełnosprawnych oraz dzieła Caritas - wyjaśnia.

W dzień św. Andrzeja podczas liturgii zostają wręczane także medale „Prodesse Auso” osobom zasłużonym archidiecezji warmińskiej.

Więcej o św. Andrzeju w „Posłańcu Warmińskim” nr 48/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy