Nowy numer 9/2021 Archiwum

Życzenia abp. Józefa Górzyńskiego

W tym niepewnym czasie coś jednak pozostaje pewne: Bóg się rodzi, by być blisko naszej niepewności.

Drodzy Czytelnicy „Posłańca Warmińskiego”!

Świat dotknęła pandemia, a wraz z nią powszechny stan niepewności. W tym niepewnym czasie coś jednak pozostaje pewne: Bóg się rodzi, by być blisko naszej niepewności. On przychodzi z nadzieją, której wszyscy potrzebujemy.

Kończący się 2020 rok przez pandemię przyniósł nam wiele niepokoju, a z nim również wyzwań. Jednak nie pozwólmy, by cokolwiek zabrało nam radość wypływającą z bliskości Boga z nami - Emmanuela.
Dziękuję pracownikom Służby Zdrowia, Caritas, Wolontariuszom i wszystkim, którzy z ochoczym sercem okazują swoją pomoc osobom dotkniętym pandemią. Wasze zaangażowanie i pomoc, często w jakże trudnych warunkach i niebezpieczeństwie, są dowodem miłości do drugiego człowieka, którego kondycję w tajemnicy Narodzenia Pańskiego przyjął sam Zbawiciel. Dziękuję duszpasterzom za ich trud włożony w prowadzenie wspólnot parafialnych w tym czasie i Wam drodzy wierni za to, że wspieracie swoich kapłanów.

Jedna z największych tajemnic Boga - wcielenie Syna Bożego - odbywa się w skromnej scenerii. Odnajdujemy w niej żłób: miejsce na pokarm dla zwierząt. „Teraz zaś w żłobie leży Ten, który nazywa siebie samego chlebem danym z nieba - prawdziwym pokarmem, którego człowiek potrzebuje do podtrzymania swego człowieczeństwa” (Benedykt XVI). Bóg, który przyjął naszą ludzką naturę, staje się dla nas Pokarmem w Tajemnicy Eucharystii. To w tym sakramencie możemy, jak pasterze, rozpoznać prawdziwego Boga i oddać Mu pokłon razem z Trzema Mędrcami.

Życzę Wam byście odpowiedzieli na ten Dar jak św. Józef, którego Rok Jubileuszowy ogłosił papież Franciszek. Jak Opiekun Zbawiciela przyjmijmy Emmanuela, z którym każda niepewność, niezrozumienie i lęk schodzą na drugi plan, bo On jest Księciem Pokoju.

Pragnę Was również prosić o modlitwę za tych, którzy z różnych powodów odrzucają Boga czyniąc słowa św. Jana Ewangelisty aktualnymi: „Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli” (J 1,11). Niech nasze rozpoznanie Mesjasza w nowo narodzonym Dzieciątku będzie dla nich świadectwem chrześcijańskiej nadziei.

Na ten czas świąt Narodzenia Pańskiego i Nowego Roku 2021 wszystkim z serca błogosławię.

+ Józef Górzyński
Arcybiskup Metropolita Warmiński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama