Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zupełnie nowa jakość

Dobiegają końca prace remontowe w archikatedrze Narodzenia NMP we Fromborku.

- Możemy już w tej chwili podziwiać polichromię prezbiterium katedry po konserwacji. Za chwilę rozpoczną się prace wykończeniowe przy oświetleniu wnętrza świątyni, które nabierze zupełnie nowego wymiaru. Przepięknie oświetlone ołtarze dadzą zupełnie nową jakość dla tego miejsca modlitwy - podkreśla proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.

Już dziś zaprasza wszystkich do Fromborka, by każdy mógł zobaczyć efekt prac remontowych. - Rozpoczynają się również prace w Kaplicy Polskiej. Będą trwać przez najbliższe miesiące. W ten sposób będziemy do połowy roku kończyć prace konserwatorskie we wnętrzu katedry i rozpoczniemy montaż wystawy na poddaszu świątyni, gdzie będzie można oglądać więźbę dachową, ale też wystawę mówiącą o warsztacie architekta, budowniczego tej średniowiecznej budowli - mówi ks. Wojtkowski.

Wyjaśnia, że zastosowano odpowiednią technologię odwodnienia murów świątyni. - Katedra zaczyna się osuszać. Widać, że ściany mają już inną strukturę. Po trzech latach konsultacji dotyczących rynien, obecnie woda jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, co skutkuje tymże mury katedry i atmosfera w jej wnętrzu zmieniają się - wyjaśnia proboszcz.

Koszt całego zadania wynosi ponad 20 mln zł. - Pod koniec tego roku projekt zostanie zakończony i będzie odrestaurowany ten najcenniejszy zabytek naszego regionu - podsumowuje ks. Jacek Wojtkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama