Nowy numer 5/2023 Archiwum

Rok św. Józefa na Warmii

- Przez wszystkie inicjatywy, które się pojawią w związku z tym rokiem jubileuszowym, chcemy wzbudzić większą miłość do św. Józefa oraz naśladować jego cnoty i zaangażowanie w życiu codziennym - mówi ks. Michał Tunkiewicz. 

Ojciec Święty Franciszek 8 grudnia 2020 roku ogłosił Rok Jubileuszowy na cześć Świętego Józefa.

W naszej diecezji zostało przygotowane logo jubileuszowe. - Nawiązuje ono do jednego z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków św. Józefa w naszej diecezji, jakim jest witraż w kościele seminaryjnym, którego jest patronem - wyjaśnia ks. kan. Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego.

- Na tym wizerunku św. Józef trzyma Jezusa na swoich rękach. Przypomina nam to o jego ojcostwie, które wybrzmiewa wielokrotnie w liście papieskim - dodaje.

W parafiach zostaną wyeksponowane miejsca kultu św. Józefa, będą również plakaty informujące o możliwości uzyskania odpustów w tym roku oraz ulotki z podobną informacją oraz modlitwami. W przygotowaniu są również świece jubileuszowe. - Umieścimy na nich nasze diecezjalne logo. Mają być znakiem trwającego w całym Kościele czasu łaski i naszej wspólnotowej łączności w tym czasie. Dobrze będzie, gdy w parafiach wyeksponujemy miejsca kultu św. Józefa: obrazy, figury, kaplice i będziemy gromadzić się tam na wspólnej modlitwie - tłumaczy ks. Michał. 

- Kult św. Józefa w Kościele był zawsze bardzo żywy. Dziś, w doświadczeniu niewiary i odejścia od Boga i Kościoła, a także w doświadczeniu prześladowań, chcemy w nim na nowo dostrzec wielkiego orędownika spraw ludzi wierzących - mówi ks. kan. Bartłomiej Matczak z archidiecezjalnej komisji liturgicznej.

W sposób szczególny cześć św. Józefowi oddajemy 19 marca - w dzień jego uroczystości, gdy wspominamy go jako Oblubieńca Maryj, 1 maja - gdy wspominamy go jako Robotnika, oraz w Niedzielę Świętej Rodziny. W tradycji miesiącem poświęconym św. Józefowi był marzec, a dniem 19. każdego miesiąca i środa. Tego dnia w parafiach naszej diecezji będą odnowione nabożeństwa ku czci tego świętego.

- Wraz z rozwojem kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy nabożeństwa do św. Józefa zostały niejako wyparte. Dziś chcemy ocalić jedną i drugą tradycję. Święty Józef i Maryja, jak wspomina Ojciec Święty Franciszek, zajmują najbardziej zaszczytne miejsce w gronie świętych. Ich życie jest tak ściśle połączone, że nie sposób mówić o Józefie bez odniesień do jego miłości do Maryi i w jakimś sensie także odwrotnie - tłumaczy ks. Bartłomiej.

Zaznacza, że przygotowane przez komisje nabożeństwa są nie tylko aktem modlitwy, ale połączone zostały ściśle z katechezą, która pomoże w nowym, świeżym spojrzeniu na życie i dzieło św. Józefa.


Więcej o Roku św. Józefa w "Posłańcu Warmińskim" nr 1/2021.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy