Kościołem stacyjnym w naszej diecezji jest olsztyńska katedra.
Rok ku czci św. Jakuba Apostoła nie jest zaskoczeniem, ponieważ ma swoją wielowiekową tradycję.
Przypada on zawsze, gdy dzień 25 lipca, czyli święto św. Jakuba, przypada w niedzielę. Po raz pierwszy ogłosił go papież Kalikst II w 1122 roku. Na stałe wpisał się, gdy w 1179 roku papież Aleksander III bulą „Regis aeterni” potwierdził jego obowiązywanie na zawsze.
W tym roku można uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie w formie pielgrzymki kościoła stacyjnego i wzięcie w nim udziału w uroczystościach jubileuszowych lub pozostaniu na dłuższy czas w nim odprawiając rozmyślanie zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniem do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba.
W naszej diecezji kościołem stacyjnym jest katedra św. Jakuba w Olsztynie.
- Cieszymy się, że patronem naszego kościoła jak i miasta jest św. Jakub. To ma głębokie uzasadnienie historyczne. W średniowieczu idea pielgrzymek do grobu św. Jakuba znajdującego się w Santiago de Compostela była znana na tych terenach. Dlatego mieszkańcy Olsztyna obrali go za patrona swojej świątyni. Jesteśmy dumni, że kościół i miasto ma tego samego patrona. To nas zobowiązuje do zaakcentowania kultu tego Apostoła - mówi ks. prał. Andrzej Lesińki, proboszcz olsztyńskiej katedry.
Postać św. Jakuba widnieje również w herbie Olsztyna. Kapłan podkreśla, że odpust można uzyskać nie tylko podczas uroczystości organizowanych z okazji jubileuszu.
- Nie wiemy jakie będą nas obowiązywać wytyczne sanitarne. Drzwi naszej świątyni są codziennie otwarte. Szczególnym miejscem jest boczna nawa, gdzie od rana do wieczora trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcam, by osoby, które chcą uzyskać odpust skorzystały z modlitwy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wypraszając łaski za wstawiennictwem św. Jakuba - wyjaśnia.
Odpust mogą otrzymać również osoby w podeszłym wieku i chorzy oraz ci, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu. By otrzymać dar odpustu mają wzbudzić w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków odpustu oraz łączyć się duchowo przed obrazem jakiegokolwiek świętego z obchodami jubileuszowymi. Mają polecać również miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności życia.
Więcej o roku jubileuszowym w „Posłańcu Warmińskim” nr 02/2021.