Nowy numer 9/2021 Archiwum

Dziś w diecezji wspominamy bł. Reginę Protmann

Hasłem jej życia były słowa: "Jak dobry Bóg chce!", a charyzmatem posługa chorym, wychowanie dziewcząt oraz służba w Kościele.

W XVI wieku nie bała się zostawić rodziny, w której nie brakowało jej niczego. Z dwiema koleżankami wybrała drogę życia zakonnego i założyła na Warmii Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Dzisiaj na świecie istnieją 4 prowincje katarzynek: polska, niemiecka i dwie brazylijskie. Siostry katarzynki pracują także w Afryce na misjach od 1983 roku. Najpierw zaczęły od Togo, a później doszedł Kamerun i Benin. Na co dzień w Polsce można je spotkać w domach opieki, przy chorych, w ośrodku dla uzależnionych dziewcząt, w szkołach jako katechetki, czy też w kościołach jako zakrystianki.

- Najbardziej zachwyca mnie w Matce Reginie postawa bycia z chorymi. Dostrzegała w nich Jezusa. Uważam, że to mój szczególny charyzmat w powołaniu. Pochylając się nad nimi pochylam się nad samym Jezusem - mówi s. Małgorzata Duchnowska CSC.

- Matka Regina i nasz charyzmat powinien przypominać o bezinteresowności. O przekazywaniu miłości, której nie można kupić. Potrzebujemy przecież jej wszędzie. Współcześnie widzimy, jak rodzi się dużo postaw egoizmu i wołania o to co mi się należy. Obnaża to człowieka i widać gołym okiem spory deficyt miłości - wyjaśnia s. Małgorzata.

- Błogosławiona Regina nie patrzyła na swoje zmęczenie, na to, że coś jej się należy. Jako przełożona nigdy nie dała odczuć swoim siostrom, że jest kimś wyżej. Dawała siostrom miłość i uczyła ją przekazywać - to nasze zadanie na dzisiaj - dodaje.

Matka Regina została beatyfikowana przez św. Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku. Od tego czasu siostry katarzynki i wielu innych ludzi modli się za jej wstawiennictwem m.in. przy jej relikwiach, których część odnaleziono w Mamonowie w 1991 roku, prosząc Boga o potrzebne łaski.

Proces kanonizacyjny warmińskiej błogosławionej trwa od 2016 r. i rozpoczął się w Brazylii w diecezji Limeira. To właśnie tam zgłoszono cud uzdrowienia 31-letniej kobiety za wstawiennictwem Reginy.

Obecnie proces od 2018 r. jest prowadzony w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.


Więcej o bł. Reginie w "Posłańcu Warmińskim" nr 2/2021.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama