Nowy numer 9/2021 Archiwum

Trwajcie w miłości

Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ze względu na pandemię i ograniczenia nie będzie wspólnych nabożeństw, ale tym, co będzie nieustannie łączyło wszystkich w jeden Kościół Chrystusowy, jest słowo Boże zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: "Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" (J 15,5–9).

- Kiedy trwamy obecnie w lęku i obawach, w wyglądaniu lepszej przyszłości, to jednocześnie możemy spojrzeć na to inaczej. Nie trwajmy w lęku i strachu, ale w Bożej miłości. Kiedy będziemy trwali w Bożej miłości, to i owoce naszego życia będą obfite - mówi pastor ks. Łukasz Stachelek, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie.

O pięknej i długiej tradycji spotkań ekumenicznych na Warmii i Mazurach mówi ks. Paweł Rabczyński, delegat ds. ekumenizmu archidiecezji warmińskiej. - Ta tradycja została w tym roku przerwana, ale jest to też dla nas szansa, by zatrzymać się w działaniu i zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze, na ekumenizm duchowy, który polega na trwaniu w Chrystusie. Jeżeli będziemy trwać w Nim, jeżeli z Nim będziemy pojednani, to będziemy pojednani między sobą - mówi ks. Rabczyński.

Wyjaśnia, że w tym roku nie będzie spotkań międzywyznaniowych, ale nie zabraknie w kościołach modlitwy o jedność chrześcijan. Materiały zostały rozesłane proboszczom.

- Mimo pandemii ekumenizm jest, rozwija się. Znakiem tego jest wydane przez Watykan po raz pierwszy w historii vademecum ekumeniczne dla biskupów. Są w nim zawarte praktyczne uwagi, co należy czynić w diecezji. Wychodzi z założenia, że ekumenizm to nie dodatek w duszpasterstwie parafialnym. To nie jest coś, co może być albo może nie być. Jest jasno powiedziane, że ekumenizm jest z woli Chrystusa, owo dążenie do jedności wynika z natury samego Kościoła. Kościół to wspólnota, święte zgromadzenie, to zjednoczenie wiernych między sobą i z Chrystusem - wyjaśnia ks. Paweł Rabczyński. Bo chyba najbardziej pożądanym efektem jest pokój w sercu, kiedy myśli się o kimś drugim. Ekumenizm powinien być w sercach, a wydarzenia winny być jego owocem.

W archidiecezji warmińskiej nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 odbędzie się w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, w niedzielę 24 stycznia 2021 roku, o godz. 11. Liturgii przewodniczyć będzie abp Józef Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama