Nowy numer 9/2021 Archiwum

Życie tętniące Jezusem

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie w Niedzielę Słowa Bożego odbyło się nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Hasłem tegorocznej modlitwy są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Liturgii przewodniczył abp Józef Górzyński, homilię wygłosił ks. kan. Paweł Rabczyński, delegat ds. ekumenizmu archidiecezji warmińskiej.

- Jedność chrześcijan jest troską całego Kościoła, dotyczy zarówno wiernych, jak i pasterzy, każdego według jego powołania i stanu, nie tylko od święta, ale w codziennym życiu. Papież Franciszek stwierdził, że ekumenizm to „chodzić razem, modlić się razem i pracować razem”. Dzieląc nasze chrześcijańskie życie z innymi chrześcijanami, modląc się z nimi i za nich, i dając wspólne świadectwo naszej chrześcijańskiej wierze poprzez konkretne działanie, wzrastamy do jedności, której Pan pragnie dla swoich uczniów - mówił ks. Rabczyński i cytował ustalenia z Soboru Watykańskiego II, podczas którego w dokumencie „Unitatis redintegratio” zapisano, iż podział chrześcijan „otwarcie sprzeciwia się woli Chrystusa i jest zgorszeniem dla świata, a nadto przynosi szkodę najświętszej sprawie głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu”.

- Jezus mówi dziś do każdego z nas: „Ojciec będzie uwielbiony przez to, że przyniesiecie obfity owoc” (J 15,8). Nie możemy wydawać owoców w oddzieleniu od winorośli. To tętniące w nas życie Jezusem wydaje owoc. Pozostawanie w miłości Jezusa, pozostawanie gałązką winorośli, pozwala Jego życiu przez nas przepływać - mówił kaznodzieja.

Podkreślał, iż podziały wśród chrześcijan, oddalanie się od siebie, są gorszące, ponieważ są także oddalaniem się od Boga. - Wielu świadomych tego chrześcijan żarliwie modli się do Boga o przywrócenie takiej jedności, o którą modlił się Jezus: „Ojcze spraw, aby byli jedno!”. Modlitwa Jezusa o jedność jest zaproszeniem, abyśmy się zwrócili do Niego, ku Niemu kierowali i zbliżyli do siebie nawzajem, radując się bogactwem naszej różnorodności. Jezu, spraw, abyśmy w Tobie, który jesteś doskonałą miłością, odnaleźli drogę, która prowadzi do jedności, w posłuszeństwie Twojej miłości i Twojej prawdzie - mówił ks. Paweł Rabczyński.

Abp Józef Górzyński zwracał uwagę na fakt, iż podczas dzisiejszej niedzielnej modlitwy przenikają się dwie myśli, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i Niedziela Słowa Bożego.

- Jutro uroczystość nawrócenia Apostoła Narodów św. Pawła. Dzień wspomnienia tego wydarzenia uczyniony został punktem odniesienia do modlitwy wszystkich ludów i narodów o jedność w Chrystusie. Pamiętajmy o tym jutro w naszych własnych modlitwach i wzbudźmy tę intencję o jedność chrześcijan. A dziś otwórzmy Pismo Święte, przeczytajmy dowolny jego fragment, abyśmy docenili wartość słowa Bożego i dostrzegli, że Bóg do nas mówi, że mamy Jego słowo, które nas poucza. Potrzebujemy na co dzień mowy Boga do człowieka, przewodnika na drodze naszego życia. Uczyńmy dzisiaj lekturę Pisma Świętego jednym ze znaków dzisiejszej niedzieli - mówił metropolita warmiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama