Nowy numer 40/2022 Archiwum

Zwieńczony chwałą nieba

– Wiele osób angażowało się w to dzieło, począwszy od parafian, po turystów oraz instytucje samorządowe i państwowe – mówi ksiądz proboszcz.

Po ośmiu latach prac renowacyjnych w kościele w Ornecie można podziwiać odnowiony ołtarz główny. Należy on do najlepszych i najbardziej wartościowych przykładów sztuki barokowej na Warmii. – Myślę, że to jest najpiękniejszy ołtarz na Warmii pochodzący z tej epoki – uważa ks. Krzysztof Józefczyk, proboszcz.

– Warto dodać, że jest on przykładem sztuki barokowej warmińskiej. Został on zamówiony w pracowni Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu, a wykonany w latach 1738–1744. Sam mistrz tego ołtarza nie dokończył, zrobił to jego zięć. Konserwatorzy, z którymi rozmawiałem, mówili, że jest to najpiękniejszy ołtarz, jaki w tej pracowni powstał... Nazywany jest „ołtarzem złotym”.

Co ciekawe, od 1744 r. nie był on nigdy rozkładany. – Był jedynie kilkakrotnie przemalowywany. Czas robił swoje, szkodniki bardzo zniszczyły drewno. Przyszedł czas, że trzeba było niezwłocznie podjąć się jego konserwacji – podkreśla proboszcz. W 2013 r. zaczęto starać się o pieniądze na renowację. Już wówczas rozpoczęto rozbiórkę ołtarza. – Dziś możemy cieszyć się jego niezwykłym pięknem – dodaje ks. Krzysztof. Ołtarz składa się z kilku części. W pierwszej, dolnej znajdują się tabernakulum i wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej.

– Pierwotnie był tam obraz przedstawiający chrzest Pana Jezusa, ale po wojnie zaginął i do dziś nie wiadomo, gdzie się znajduje. W tym czasie do Ornety przybyło wielu mieszkańców Wileńszczyzny. Tęsknili za Wilnem, za Matką Bożą z Ostrej Bramy i zapragnęli mieć Ją w ołtarzu. Dlatego Jej wizerunek się w nim znajduje – wyjaśnia proboszcz. W drugiej kondygnacji znajduje się obraz św. Elżbiety, która od czasów średniowiecza jest patronką miasta. Wyżej umieszczona jest figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Całość zwieńcza Trójca Święta – chwała nieba, do której dążymy przez całe życie.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do konserwacji ołtarza: Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, starostwu powiatowemu w Lidzbarku Warmińskim i naszym władzom samorządowym w Ornecie. Dziękuję parafianom, bo to oni zmobilizowali mnie do tego, by zająć się ołtarzem, jak również wszystkim, którzy swoim wysiłkiem i wpłatami wspomogli to dzieło – wymienia ks. Józefczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy