Nowy numer 9/2021 Archiwum

Dar odpustów w Wielkim Poście

Z uczestnictwem w różnych nabożeństwach wielkopostnych związany jest przywilej odpustu zupełnego.

Możemy go otrzymać za uczestnictwo w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej. Również w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu” po Komunii św. przed wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, odpust jest to „darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy” (nr 1471).

- Dlatego odpust jest wyjściem naprzeciw człowiekowi, który doświadczył łaski odpuszczenia grzechów, ale ma świadomość, że konsekwencje swoich czynów będzie musiał ponieść. Potrzeba nowej katechezy na ten temat, byśmy z tego skarbca łaski mogli jak najlepiej korzystać - mówi ks. Bartłomiej Matczak.

Odpust zupełny można zyskać raz dziennie dla samego siebie bądź dla jednej duszy czyśćcowej, spełniając następujące warunki: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Modlitwa „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu”:

Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed obliczem Twoim i z największą żarliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś najwyższe uczucia wiary, nadziei i miłości w serce me wlać raczył wraz z prawdziwą za grzechy moje skruchą i mocną wolą poprawy; podczas gdy z wielkim wzruszeniem i głęboką boleścią duszy mojej Twoje pięć ran rozpamiętywam i myślą się w nich zatapiam, mając przed oczyma, co już mówił o Tobie, o dobry Jezu, święty król Dawid: „Przebili ręce moje i nogi moje, policzyli wszystkie kości moje”. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama