Nowy numer 9/2021 Archiwum

Urodziny Mikołaja Kopernika

Uroczystości z okazji 548. rocznicy urodzin sławnego astronoma odbywają się we Fromborku i Olsztynie.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu. Wiele lat swego życia spędził na Warmii, m.in. we Fromborku i Olsztynie, i to w tych miastach odbywają się uroczystości związane z 548. rocznicą urodzin znakomitego astronoma.

We Fromborku pojawiła się wielka karta urodzinowa, na której każdy mógł napisać życzenia dla Kopernika, a w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja odbyła się Msza św. dziękczynna za dar życia astronoma, kanonika kapituły warmińskiej.

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie została zaprezentowana wystawa „Kopernik nadaje ziemię chłopom polskim”, a w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyła się prezentacja książki „Mikołaj Kopernik. Wojna i dyplomacja” przygotowanej z okazji 500. rocznicy obrony Olsztyna, którą dowodził Mikołaj Kopernik. Podczas spotkania został zaprezentowany również „Sublimat winny Mikołaja Kopernika” przygotowany na podstawie oryginalnej receptury opracowanej przez Kopernika. Będzie to kolejny produkt promujący region oraz Szlak Świętej Warmii.

- Szła cieszy się dużą popularnością, niedługo chcemy wprowadzić również możliwość zwiedzenia go nie tylko na ziemi, ale również z powietrza. Mam nadzieję, że te wszystkie atrakcje, jakie szykujemy dla naszych turystów, ale także mieszkańców, trafią im do gustu. Mają być magnesem przyciągającym wiele osób do naszego regionu, który jest wyjątkowy. Mamy nie tylko piękne jeziora, lasy i przyrodę, ale również wspaniale zabytki, jednocześnie mamy bardzo znanego ambasadora, jakim jest Mikołaj Kopernik - mówił starosta Andrzej Abako.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama